Rusza Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2023

2023-04-20 8:51
TOGETAIR 2023
Autor: Materiały organizatora

To jego czwarta edycja. W ciągu dwóch dni politycy, eksperci, przedstawiciele branż i organizacji pozarządowych będą dyskutować o problemach związanych z ochroną środowiska, czy wyzwaniami dla energetyki. Szczyt odbywać się będzie w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak tłumaczą organizatorzy wydarzenia, TOGETAIR to przestrzeń publicznej debaty na temat polskiej i europejskiej polityki klimatycznej, z uwzględnieniem obecnego stanu środowiska. To również platforma formułowania trendów, kierunków i rekomendacji rozwoju ekologicznego. Spotkają się przedstawiciele przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, politycy, ludzie biznesu, naukowcy, organizacje pozarządowe, a także dziennikarze. Będą dyskutować między innymi o wyzwaniach zwianych z polityką klimatyczną dla Polski i Europy, o zagrożeniach dla środowiska naturalnego, o energetyce, czy o gospodarce odpadowej.

Organizatorzy informują, że do udziału w czwartym szczycie TOGETAIR zaproszono reprezentacje administracji rządowej krajów Trójmorza, w skład których wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Do udziału w konferencji zaproszono ponadto przedstawicieli UE, Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego, ONZ z United Nations Environment Programme, European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency, International Energy Agency czy banku światowego.

W ciągu dwóch dni konferencji zaplanowano ponad trzydzieści debat i dyskusje przy okrągłych stołach. Transmisję ze szczytu będzie można śledzić on-line. Szczyt ma otworzyć przemówienie unijnej komisarz ds. energii Kadri Simson. Zgodnie z agendą, pierwszego dnia konferencji na temat ekonomii nowej energii mają dyskutować przedstawiciele polskich spółek energetycznych z udziałem zagranicznych gości. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Czyste Powietrze.