Tramwaje pojadą... bez prądu

2023-03-23 9:04
Tramwaje Warszawskie
Autor: brak danych

Tak będzie na Annopolu. Zmiany wejdą w życie już od poniedziałku (27.03). Jak to możliwe?

Na trasie do powstającej zajezdni tramwajowej na Annopolu rozpoczynają się prace wymagające zdemontowania sieci trakcyjnej. Odcinek, na którym nie będzie zasilania, ma około 100 metrów długości. Mogło to spowodować zawieszenie ruchu tramwajowego między pętlą Annopol a Żerań Wschodni. Aby tak się nie stało, na tej trasie wykorzystane zostaną najnowsze tramwaje Hyundai. Mogą poruszać się one z opuszczonymi pantografami – bez pobierania prądu z sieci trakcyjnej. W napędzie tych wagonów wykorzystywana jest technologia superkondesatorów, czyli urządzeń do magazynowania energii elektrycznej. Dlatego na trasie linii 4 będą kursować tylko najnowsze niskopodłogowe tramwaje.

Demontaż odcinka sieci wymaga wyłączenia ruchu tramwajów za rondem Żaba. Dlatego w niedzielę (26.03), tramwaje linii 1, 3 i 4 dojadą tylko do tego ronda. Do pętli Żerań Wschodni pojadą autobusy linii zastępczej. Zastosowane zostanie tu nietypowe rozwiązanie. Aby utrzymać ruch tramwajowy na stałych trasach (skróconych do ronda Żaba), tramwaje linii 1, 3, 4 – przed ruszeniem z ronda w trasę w przeciwnym kierunku – zamienią się numerami

Od poniedziałku zaś (27.03) tramwaje linii 1, 3, 4 i 25 będą kursowały na trasach podstawowych, przy czym wszystkie kursy linii 1 będą się kończyć na pętli Annopol. Do Żerania Wschodniego będą dojeżdżały wyłącznie tramwaje linii 4.