Ulica Marszałkowska będzie węższa i zielona

2023-04-05 9:31
Wizualizacja zmian
Autor: Tramwaje Warszawskie

To z racji inwestycji, które planują drogowcy i tramwajarze. Pojawi się rozchodnik między torami, a wzdłuż zasadzony szpaler drzew. Kiedy możemy liczyć na te zmiany?

Miasto rozstrzygnęło przetarg na modernizację ulicy Marszałkowskiej na odcinku między ulicą Królewską a placem Bankowym. Po przebudowie ulica będzie węższa o jeden pas a na placu Bankowym zmniejszy się liczba miejsc parkingowych. Prace mają zacząć się jeszcze w tym roku.

Z kolei Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na projekt zmian na ulicy Marszałkowskiej między Ogrodem Saskim a Rotundą. Zmiany obejmą zarówno tory, jak i jezdnie. Projekt obejmie przebudowę torów i jezdni na odcinku około kilometra. Między ulicami Królewską a Świętokrzyską ma się znaleźć zielone torowisko z ułożonym rozchodnikiem, natomiast od ulicy Świętokrzyskiej tory tramwajowe będą używane jako awaryjny pas dla karetek pogotowia i innych uprzywilejowanych pojazdów.

Tramwajarze planują również poszerzyć i przedłużyć przystanki tramwajowe wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej. Remont ma przynieść wieloletni, trwały efekt, zaplanowano więc także wymianę odwodnienia i sieci trakcyjnej. Posadzone zostaną też drzewa wzdłuż torów tramwajowych. Wykonawca dokumentacji będzie musiał opracować w związku z tym nową organizację ruchu drogowego. Uwzględni ona przebudowę lewych pasów jezdni, które znajdują się wzdłuż torów tramwajowych, na pasy zieleni z drzewami. Wykonaniem prac związanych z zielenią zajmie się Zarząd Dróg Miejskich. Przebudowa tego odcinka Marszałkowskiej jest planowana najwcześniej w 2024 roku.