W sobotę Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii

2023-03-29 7:58
Krzyż
Autor: sxc.hu

To tradycja przed Niedzielą Palmową. Misterium zostanie zainscenizowane na ulicach miasta. W wydarzenie zaangażowanych będzie ponad 100 osób.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, po raz dziesiąty w historii w Górze Kalwarii zostanie zainscenizowane Misterium Męki Pańskiej. Są to największe i jedyne takie rekolekcje na Mazowszu prowadzone cyklicznie od 2010 roku przez Bractwo Misterium Męki Pańskiej. W wydarzenie zaangażowanych będzie ponad sto osób, które poprzez słowo, muzykę i grę aktorską przypomną zarówno wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, jak i sięgną do tradycji XVII-wiecznej Nowej Jerozolimy, w której corocznie odbywały się misteria na Mazowszu.

W tym roku sceny będą ustawione na jednej płaszczyźnie na wzniesieniu kościoła "Na górce", co ma poprawić komfort oraz pozwolić zobaczyć i usłyszeć detale, które wcześniej umykały podczas wędrowania w tłumie. Ze sceny wybrzmi tekst Jacka Kowalskiego, wzbogacony o sceny w Ogrójcu i sądu Sanhedrynu oraz zmodyfikowaną scenę historyczną. Misterium rozpocznie się 1 kwietnia o 15:00 na Rynku Miejskim w Górze Kalwarii. Wcześniej o 12:00 w sanktuarium Świętego ojca Stanisława Papczyńskiego na Mariankach będzie celebrowana Msza Święta, po której odbędzie się błogosławieństwo relikwiami.