Wieloszpony pawie dotarły do stołecznego ZOO

2023-03-16 9:33
Wieloszpon pawi
Autor: Staven/Wikipedia

Ten gatunek wieloszpona jest bardzo rzadko spotykany w ogrodach zoologicznych. Aktualnie takich lokatorów mają obecnie jedynie Praga i Warszawa. Poinformował o tym stołeczny ogród zoologiczny.

Są to ptaki delikatne i wymagające, a więc ich hodowla, w tym rozmnażanie, stanowi spore wyzwanie. Jest to już druga para wieloszponów pawich, które mieszkają w ptaszarni. Jedna od kilku lat mieszka w hali wolnych lotów, a nowa zamieszkała na zapleczu, gdzie będzie miała spokój i idealne warunki do rozmnażania. Wieloszpony pawieto wyjątkowo urodziwe bażanty, a uroda samców jest najlepiej widoczna w czasie skomplikowanego tańca godowego.

Wieloszpony pawie to ptaki monogamiczne, dodatkowo znoszą tylko jedno jajo, co jest raczej rzadkością w świecie kuraków. Zamieszkują Półwysep Malajski i mają status gatunku narażonego na wyginięcie. Dla tego gatunku prowadzona jest księga rodowodowa, w której zawarte są informacje na temat poszczególnych osobników. Zagrożeniem dla tych ptaków jest wycinka lasów na nizinach i przekształcanie ich terenów w obszary rolnicze. Do wyginięcia w Tajlandii najprawdopodobniej przyczynił się odłów na mięso lub dla rozrywki oraz na handel.