Zniszczył Most Poniatowskiego, zapłaci karę

2023-03-17 9:02
Most Poniatowskiego w Warszawie
Autor: fot. Henryk Niestrój/Pixabay

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował o ukaraniu grafficiarza. Za pomazanie sprayem zabytkowej przeprawy musi zapłacić 2 tysiące złotych grzywny. To jeszcze nie wszystko.

Mężczyzna, który zniszczył zabytek musi też zapłacić nawiązkę na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków w wysokości 9 tysięcy 30 złotych. Karę wymierzył Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście za naniesienie graffiti na wschodnim przyczółku ściany, przy przejściu dla pieszych Mostu Poniatowskiego. Jak przypomina konserwator - zabytki nie są od niszczenia i należy się im szacunek. Poinformował również, że Most Poniatowskiego od lat 60-tych znajduje się w rejestrze zabytków.

Most powstał na początku XIX wieku, według projektu inżynierów Mieczysława Marszewskiego, Bronisława Plebińskiego i Wacława Paszkowskiego. Autorem oprawy architektonicznej mostu i wiaduktu był Stefan Szyller. Wieżyce przy wjeździe na most miały pełnić funkcje obronne; powstały na żądanie rosyjskich władz wojskowych.Most o ośmiu przęsłach stalowych wspartych na kamiennych filarach otwarto dla ruchu 8 czerwca 1913, natomiast uroczystego otwarcia całej trasy, wraz z wiaduktem, dokonano na początku stycznia 1914. Był chronologicznie czwartym stałym mostem, jednak mieszkańcy nazywali go Trzecim Mostem, gdyż dwa mosty przy Cytadeli traktowali jako jeden.