15 lipca - co to za święto? Tę datę powinno znać każde dziecko

2022-07-13 12:40
kalendarz
Autor: pixabay.com

Data 15 lipca, choć z pozoru nie mówi nam zbyt wiele, zdecydowanie powinna być nam znana! Co obchodzimy 15 lipca? Niewielu pamięta o tej niezwykle ważnej rocznicy.

Dzień 15 lipca nie jest wolny od pracy, najprawdopodobniej dlatego wielu z nas nie zastanawia sie nad ta datą zbyt długo. Mimo to, tysiące Polaków będą w najbliższych dniach świętować i bawić się na uroczystości jej obchodów. O co chodzi? To oczywiście rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Tę datę powinno znać każde dziecko!

Bitwa pod Grunwaldem miała miejsce 15 lipca 1410. Zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-litewskich i pogromem sił krzyżackich. Miejscem jej rozegrania były pola między Grunwaldem, Stębarkiem i Łodwigowem. Do dziś w tamtych okolicach odbywa się coroczny turniej rycerski, na który przyjeżdżają ludzie z całego świata.

Dzisiejsze wyobrażenia, każą widzieć bitwę grunwaldzką jako starcie odzianych w zbroje ze stalowych płyt rycerzy. Tymczasem, jak podaje Muzeum Historii Polski, stanowić oni musieli mniejszość. W armii krzyżackiej pełne zbroje płytowe posiadali bracia-rycerze, być może część cudzoziemców. Większość natomiast, stanowili lekkozbrojni, strzelający z kuszy, lub z konia walczący na miecze. W armii polskiej, udział rycerzy z pełnym wyposażeniem była zapewne większy. Być może sięgał nawet 30 proc. wszystkich kombatantów. Owi najlepiej wyposażeni, tworzyli szpicę swych chorągwi, decydującą o jej sile uderzeniowej. Za nimi szła ława lekkozbrojnych, których zadaniem było pogłębianie wyłomów w szeregach przeciwnika.

W tym roku dni Grunwaldu rozpoczynają się w środę (13 lipca) i potrwają do 16 lipca. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie XXV inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, którą zaplanowano na ostatni dzień wydarzenia.