Artur Soboń w Sednie Sprawy: Unijne środki mogą być nieznacznym impulsem proinflacyjnym

2022-06-03 11:06
Artur Soboń w Sednie Sprawy: Unijne środki mogą być nieznacznym impulsem proinflacyjnym
Autor: youtube.com

Unijne środki mogą być nieznacznym impulsem proinflacyjnym, mówi Artur Soboń. Wiceminister finansów twierdzi, że pieniądze przewidziane w ramach KPO umocnią złotego, zwiększą skalę inwestycji i przyczynią się w dużym stopniu do wzrostu PKB.

W środę Komisja Europejska (KE) zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO), co otwiera drogę do wypłat przez UE €23,9mln w formie dotacji i €11,5mld pożyczek z Funduszu Odbudowy. O te pieniądze był pytany w piątek (3 czerwca) Artur Soboń.

Zakładamy, że z punktu widzenia polskiego budżetu, od kilu do 12 miliardów złotych jesteśmy w sanie zrealizować w tym roku, 30 miliardów w roku przyszły a kluczowe wydatki, natomiast w kolejnych latach 40-50 mld złotych rocznie

- wyliczał gość Sedna Sprawy. 

Dodatkowe podatki i koszty dla kierowców 

Wiceminister finansów odniósł się do sprawy dodatkowych wydatków dla kierowców. Mowa o podwyższonej opłacie rejestracyjnej za samochody spalinowe, w 2025 roku pojawią się strefy wyłącznie dla pojazdów niskoemisyjnych w największych miastach, a 2026 będzie obowiązywał także nowy podatek dla właścicieli samochodów spalinowych. Okazuje się, że do tego się zobowiązaliśmy w Krajowym Planie Odbudowy. 

Jak wysokie będą opłaty i podatki dla właścicieli pojazdów spalin, przewidziane w KPO?

Jak odpowiada Artur Soboń w Sednie Sprawy: "Tu nie ma konkretów. To jest wypełnianie polityki europejskiej. Będziemy w kraju decydować sami jak ją w praktyce wypełnić" 

Czy rząd wpłynie na rosnące ceny paliw? Polecamy dzisiejsze Sedno Sprawy.