Ceny za wynajem mieszkań będą wyższe jesienią. O ile zdrożeją?

2022-07-07 11:07
Poszła zrobić drobne zakupy, teraz stać ją na nowe mieszkanie! Mieszkanka Różana wygrała ogromną kwotę
Autor: _Alicja_/cc0/Pixabay.com Pani Ewa, mieszkanka Różana pod Ostrołęką, to jedna z 5 osób, które wygrały w ostatniej Wielkiej Loterii Biedronki

Inflacja spowodowała ogromne wzrosty rat kredytu. Coraz mniej osób decyduje się na własny cztery ściany, a co za tym idzie - chętnych na wynajem jest więcej. To i wiele innych czynników ma wpłynąć na ogromny wzrost cen wynajmu. Ile zapłacimy jesienią?

Gwałtowny spadek dostępności kredytów będzie oddziaływać na rynek długofalowo. Będziemy obserwować dalszy wzrost czynszów mieszkań na wynajem. Podczas gdy deweloperzy zmniejszają podaż, rosnąć będzie liczba osób odkładających decyzję o własnym mieszkaniu - prognozują analitycy HRE.

We wtorek think-tank Heritage Real Estate (HRE) przedstawił swoją prognozę dotyczącą długofalowych skutków ograniczenia dostępności kredytów.

W ocenie analityków podwyżki stóp procentowych "zniweczyły" nadzieje pokładane w rządowym programie mieszkania bez wkładu własnego. 

"Chodzi o zalecenia UKNF (Urząd Komisji Nadzoru Finansowego - PAP), w ramach których m.in. podniesiony został bufor na podwyżki stóp procentowych z minimum na poziomie 2,5 pkt. proc. do 5 pkt. proc. To znaczy, że badając zdolność kredytową banki do aktualnej stawki WIBOR i marży dodawać muszą co najmniej wspomniane wyżej 5 pkt. proc."

- wskazało HRE cytowane przez PAP. 

Według think-tanku wymienione czynniki mogą sprzyjać także realizacji "scenariusza berlińskiego" czyli sytuacji, w której fundusze inwestycyjne kupują mieszkania na wynajem. "Szczególnie zagraniczne podmioty stymulowane są do zawierania transakcji bardzo niskim kosztem kapitału" - wskazało HRE.