Chleb mocno zdrożeje? "Ceny pieczywa podskoczą dwukrotnie"

2022-05-19 8:36
Chleb pieczywo
Autor: fancycrave1/pixabay.com

Jak wiemy i przede wszystkim widzimy w sklepach, ceny ostatnimi czasu potrafią nas zaskoczyć. Niestety nie dlatego, że są niskie, a wręcz przeciwnie. Prognozę dotyczącą ceny chleba, przedstawił ostatnio szef Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP. Nie miał dobrych wieści.

Polacy z niedowierzaniem patrzą na to, jak do tej pory wzrosły ceny wielu produktów, których używamy na co dzień. W ciągu roku mąka podrożała o 100 proc., choć to dopiero początek wielu zmartwień. Pomijając ceny produktów spożywczych - ceny paliwa czy energii również poszybowały w górę. 

Stanisław Butka, który jest właścicielem jednej z poznańskich piekarni, a jednocześnie przewodzi Stowarzyszeniu Rzemieślników Piekarstwa RP, na temat cen pieczywa rozmawiał z dziennikarzem "Faktu".

W ciągu roku mąka podrożała o 100 proc., o kosztach energii i paliwa nawet nie wspomnę. Efekt będzie opłakany. Myślę, że do końca roku ceny pieczywa podskoczą dwukrotnie – najpierw we wrześniu, potem pod koniec 2022 r. Bochenek chleba będzie w grudniu kosztował 10 zł.

- skomentował. 

Średnie ceny podstawowych produktów spożywczych wzrosły w kwietniu o 6,2 proc. w porównaniu do ubiegłego roku – wynika z najnowszego Badania i Raportu Koszyk Zakupowy autorstwa ASM Sales Force Agency.

Jak wynika z raportu, największe wzrosty w ujęciu rocznym wciąż notują produkty tłuszczowe (51 proc.). Znacząco podrożał również nabiał (10 proc.), mięso, wędliny i ryby (6 proc.) oraz używki i piwo (15 proc.).