Co z nauką zdalną i obostrzeniami? Minister Niedzielski zabrał głos

2022-09-07 8:29
Stop COVID
Autor: pixabay.com Stop COVID

Blisko 500 nowych zakażeń koronawirusem minionej doby - to najnowsze dane podane przez Ministerstwo Zdrowia. Jesienna fala COVID-19 nadejdzie w listopadzie lub w grudniu – ostrzegają wirusolodzy. Niedzielski zabrał głos w sprawie.

Do końca września rząd przedłużył obostrzenia dotyczące zakrywania ust i nosa w aptekach i budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza. Adam Niedzielski w wywiadzie dla portalu i.pl został zapytany o ewentualny powrót do ostrzejszych restrykcji i nauki zdalnej w szkołach.

"Nic takiego nie ma w planach. [...] Mamy coraz większą skalę uodpornienia społecznego na koronawirusa. Nie ma tak naprawdę żadnych argumentów, które by mówiły, że restrykcje są potrzebne. Wszystko przemawia za zupełnie innym scenariuszem"

- komentował minister zdrowia. 

Jesienna fala koronawirusa

Jesienna fala koronawirusa ma pojawić się w listopadzie lub w grudniu. Nie spodziewam się, aby była szczególnie dotkliwa – powiedziała w poniedziałek wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. Uważa, że obecny poziom zaszczepienia jest zbyt niski.

"Problemem jest próba dogonienia wirusa" – odpowiedziała, wyjaśniając, że koronawirus jest bardzo zmienny i nie mamy więcej narzędzi obrony oprócz podawania szczepionek aktualizowanych.

"Najprawdopodobniej będzie tak, że nie wprowadzimy żadnych ograniczeń epidemicznych. Mamy nieco inną sytuację niż w poprzednich latach. Wówczas fala we wrześniu i w październiku się rozpędzała i swoje apogeum osiągała na koniec jesieni"

– mówił szef MZ.