Czwarta dawka szczepionki przeciwko Covid-19? Pojawiły się nowe badania

2022-07-11 15:28
szczepionka
Autor: unsplash.com

Czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19 spowodowała 72-procentową redukcję liczby zgonów wśród najbardziej narażonych Izraelczyków - poinformował w niedzielę (10 LIPCA) portal "The Times of Israel", cytując wyniki badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Tel Awiwie, Uniwersytet Ben Guriona i izraelski resort zdrowia.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, wniosek taki płynie z dużego izraelskiego badania, w którym przeanalizowano dane dotyczące osób starszych przebywające w domach opieki, które otrzymały cztery szczepionki, porównując je z tymi, które przyjęły tylko trzy. Badanie przeprowadzono zim. Wtedy też dominował wariant Omicron.

Czwarta dawka szczepionki Pfizera zmniejszyła ryzyko hospitalizacji w przypadku zakażenia koronawirusem o ponad 60 procent i obniżyła o 34 procent ryzyko infekcji.

Najważniejszą wiadomością jest to, że czwarta dawka działała zabezpieczająco w przypadku najbardziej narażonych osób starszych, które przebywają w ośrodkach opieki 

- powiedziała w rozmowie z "The Times of Israel" jedna z autorek badania epidemiolog profesor Khitam Muhsen z Uniwersytetu w Tel Awiwie, i dodała, że “czwarta dawka zmniejsza hospitalizację i śmierć - ratuje życie."

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz pytany był w czasie poniedziałkowej (11 lipca) konferencji prasowej m.in. o to, kiedy podjęte zostaną decyzje o szczepieniu czwartą dawką przeciwko koronawirusowi.

Andrusiewicz przypomniał, że Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciły w poniedziałek rozważenie drugiej dawki przypominającej szczepionek przeciw COVID-19 u osób w wieku od 60 do 79 lat i osób ze schorzeniami narażającymi je na wysokie ryzyko ciężkiej choroby.