Czy 14. emerytura będzie na stałe? Trwają prace nad ustawą

2022-08-05 9:31
banknoty/pieniądze
Autor: Materiały prasowe

Trwają prace nad ustawą wprowadzającą 14. emeryturę na stałe. Będziemy szli w tym kierunku – powiedziała PAP.pl minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że ostateczny kształt projektu ustawy zostanie przedstawiony na początku 2023 r.

Szefowa resortu pracy i polityki społecznej była w czwartek, w Studiu PAP, pytana o to, co z pracami nad ustawą o 14. emeryturze, która miałaby być świadczeniem stałym. Marlena Maląg poinformowała, że prace nad taką ustawą trwają.

"Ostateczny model i kształt pokażemy opinii publicznej i przedstawimy do prac rządu na początku 2023 r. (...) Będziemy szli w tym kierunku, że może 14. emerytura będzie na stałe"

- zaznaczyła minister.

W czwartek MRiPS poinformowało, że już za trzy tygodnie (25 sierpnia) rozpoczną się wypłaty czternastej emerytury. W tym roku czternasta emerytura trafi do ok. 9 mln osób – ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln – w wysokości pomniejszonej. W 2022 r.

14. emerytura przysługuje osobom, które będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Wypłaty nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.