Emerytury od lipca. Nie wszyscy seniorzy mogą liczyć na podwyżki

2022-06-13 7:55
Zgromadzone oszczędności na czarną godzinę
Autor: pixabay.com Kluczowe jest to, czy mamy zgromadzone oszczędności na czarną godzinę

Od 1 lipca wchodzi w życie kolejna reforma podatkowa naprawiająca negatywne skutki Polskiego Ładu. ZUS, KRUS i zakłady emerytalne służb mundurowych będą wypłacać emerytury na nowych zasadach. Ile zyskają seniorzy?

Rząd 22 kwietnia projekt zmian, oznacza, że już wkrótce miliony Polaków czeka kolejna rewolucja, w tym także mowa o seniorach. Kolejna reforma, która wejdzie w życie 1 lipca nazywa się Niskie Podatki. Najważniejszy jej filar to obniżenie PIT z 17 do 12 proc. oraz likwidacja ulgi dla klasy średniej. Co zmienia się dla emerytów?

Jak podaje Fakt.pl, ogromna część seniorów ma emerytury i renty nie wyższe niż 2500 zł. To właśnie oni od stycznia są zwolnieni z PIT – od świadczeń potrąca jest tylko składka zdrowotna. Czy i oni teraz dostaną wyższe świadczenia? Niestety nie. Te osoby, jeśli są zwolnione z PIT, obniżki podatku z 17 do 12 proc. w portfelach nie odczują.

Podwyżki świadczeń emerytalno-rentowych będą wynosiły od 5 do nawet 275 zł miesięcznie. Jak dodaje portal Gazeta.pl, niestety nie dotyczy to wszystkich. Mowa tu wyłącznie o seniorach, których dochody nie są zwolnione z podatku. Lipcowe zmiany nie wpłyną zatem na sytuację emerytów ze świadczeniami powyżej 2500 zł brutto.