Grzegorz Cessak w Sednie Sprawy: Możliwe, że uda się zupełnie wygasić COVID

2022-09-09 9:55
Grzegorz Cessak w Sednie Sprawy: Możliwe, że uda się zupełnie wygasić COVID
Autor: youtube

W Polsce nie potwierdzono ani jednego przypadku zgonu z powodu szczepienia, twierdzi Grzegorz Cessak. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych mówił też w Radiu Plus, że możliwe jest niemal całkowite wygaszenie pandemii w perspektywie kilku miesięcy. Polecamy dzisiejsze Sedno Sprawy.

Prawdopodobnie do końca dnia wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej powinny otrzymać pierwsze dostawy zaktualizowanych szczepionek przeciw COVID-19 – powiedział w piątek w Sednie Sprawy prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

Do Polski trafi dzisiaj około pół miliona dawek szczepionek nowego typu. W przyszłym tygodniu powinien ruszyć proces szczepienia. Europejska Agencja Leków dopuściła preparaty dla wszystkich powyżej 12 roku życia

- dodawał. "Jeżeli rozpoczęliśmy te szczepienia wytrwajmy do końca. To szczepionki skutecznie wyhamowały dalsze mutowanie wirusa, nowe już się nie pojawiają" 

Poinformował, że nowe szczepionki adaptowane do subwariantu omikron BA.1 chronią na poziomie 90 proc. przed ciężkim przebiegiem COVID-19, hospitalizacja i zgonem.

Kiedy ruszą szczepienia kolejną dawką, czy Polacy ciągle chcą się szczepić? Więcej w piątkowym (9 września) Sednie Sprawy. 

Listen to "W Polsce nikt nie zmart po szczepieniu - G. Cessak [Sedno Sprawy]" on Spreaker.