Kiedy rozpoczyna się jesień - ta kalendarzowa i astronomiczna?

2022-09-05 8:52
jesień
Autor: pixabay.com

Wrzesień przywitał nas zdecydowanie jesienną pogodą. Na zewnątrz zaczyna robić się chłodniej, dni są coraz krótsze, a aura z pogodnej zamienia się na pochmurną i deszczową. Co z pierwszym dniem jesieni - tym astronomicznym i kalendarzowym? Kiedy wypada w 2022 roku?

Jesiennego klimatu z pewnością doczekać się nie mogą miłośnicy długich wieczorów spędzanych pod kocem w towarzystwie kubka gorącej herbaty i dobrej książki. Kiedy zatem zaczyna się tegoroczna jesień? To zależy, czy bierzemy pod uwagę jesień kalendarzową, czy też jesień astronomiczną. Ich daty nie zawsze się ze sobą pokrywają. 

Pierwszy dzień jesieni wyznacza kilka dat. Pierwszą z nich jest równonoc jesienna, która rozpoczyna się trzecią, astronomiczną porę roku. Jesień kalendarzowa wypada zawsze 23 września, a meteorologiczna - pierwszego dnia tego miesiąca. Jesień fenologiczna jest natomiast powiązana z rytmem sezonowych zmian roślinności i dzieli się na okres wczesny oraz pełny. 

Jesień astronomiczna jest związana z wędrówką Ziemi wokół słońca. W okolicach 22 lub 23 września Ziemia przechodzi przez punkt Wagi i od tego momentu przez kolejne sześć miesięcy półkula południowa będzie dostawała więcej promieni słonecznych od północnej. Wtedy na lądach półkuli północnej, w tym w Europie, panuje jesień, a po niej zima.

W tym roku pierwszy dzień jesieni kalendarzowej i astronomicznej to ta sama data. Jesień astronomiczna 2022 zacznie się dokładnie w piątek 23 września o godzinie 3:03 nad ranem.