Na te urządzenia zdecydowanie uważaj. Zużywają bardzo dużo prądu

2022-09-19 11:42
Proste sposoby na zmniejszenie rachunku za prąd. To działa!
Autor: pixabay.com

Niektóre urządzenia elektryczne zużywają naprawdę dużo prądu. Warto wiedzieć, o których mowa jeżeli chcemy zaoszczędzić, ponieważ dużo osób mocno odczuło skutki ostatnich podwyżek. Jak im zapobiec? Na jakie urządzenia warto uważać? Podpowiadamy poniżej.

Według wyliczeń serwisu Rachuneo rodzina 2+2 w 2022 roku płaci za prąd o ok. 24 proc. więcej, niż w ubiegłym roku (przy rocznym zużyciu na poziomie 2400 kWh). Co więcej, cena energii czynnej wzrosła już o 37 proc., a koszt dystrybucji – o 8 proc.

W trwającym roku średnia cena kWh w taryfie G11 wynosi 0,77 zł. Może to jednak ulec zmianie dość szybko, bo dostawcy Tauron, Energa i Enea już złożyli wnioski o podwyżki taryf do Urzędu Regulacji Energetyki. Warto więc zacząć myśleć o oszczędzaniu.

Warto wiedzieć, które urządzenia pobierają najwięcej prądu w domu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, czyli PGNiG sprawdziło, ile prądu zużywają poszczególne sprzęty domowe. Lodówka na przykład nie pobiera dużo energii elektrycznej na godzinę, ale fakt, że jest włączona 24 godziny na dobę sprawia, że generuje wysoki rachunek. Takich urządzeń niestety jest więcej. 

Płyta indukcyjna może być najbardziej energochłonnym urządzeni m w całym domu. Korzystanie przez pół godziny dziennie z dwóch pól grzejnych o mocy 2300 W oznacza dzienne zużycie ok. 2,3 kWh i roczne na poziomie 840 kWh. Płacimy za to 1,77 zł na dzień i 646 zł na rok.

Badanie Nielsen Audience Measurement wykazuje, że w ubiegłym roku Polacy średnio spędzają przed telewizorem 4 godz. i 6 minut dziennie. W pandemicznym 2020 r. było to zaś 4 godz. 20 min.

Badanie Nielsen Audience Measurement wykazuje, że w ubiegłym roku Polacy średnio spędzają przed telewizorem 4 godz. i 6 minut dziennie. W pandemicznym 2020 r. było to zaś 4 godz. 20 min.

Komputer przenośny może zużywać średnio 30 W prądu na godzinę. Przy 8-godzinnym dniu pracy urządzenie kosztuje nas ok. 0,18 zł na dobę, czyli w przeliczeniu 68 zł rocznie. Pralka także jest sprzętem, który potrafi zużyć spore ilości energii elektrycznej. Na szczęście nie używamy jej codziennie. Jeden cykl prania to ok. 0,9 kWh, czyli opłata rzędu 0,69 zł. Zakładając 100 prań na rok, za eksploatacje tego urządzenia płacimy 69 zł (nie licząc wody i detergentów).

Niestety zmywarka również jest urządzeniem, które pobiera sporo prądu. Oczywiście nasze roczne koszty zależą od tego, jak często myjemy w ten sposób i jakich programów używamy. Istotne jest, by zmywarka była zapełniona w całości.