Niektóre produkty będą znacznie droższe. Wszystko przez suszę

2022-07-05 10:09
Susza
Autor: pixabay.com

Trudna sytuacja związana z suszą dotyczy niemalże całej Polski. Nawet przy zwieszonych opadach deszczu w ostatnich dniach nie zmieni się już ani wysokość, ani jakość plonu. Ekonomiści wskazują, które produkty w związku z brakiem wody zdrożeją najbardziej.

W województwie lubuskim rolnicy oszacowali, że straty wyniosą ok. 50 proc. W związku z tym wystąpili do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o ogłoszenie stanu suszy w tym województwie. Jak zaznacza Polsat News, ciężka sytuacja dotyka też woj. wielkopolskie. 

"Uważa się, że w przypadku ryżu, który jest jednym z podstawowych produktów żywnościowych na świecie, wzrost temperatury powietrza o 1 st. Celsjusza powoduje spadek plonów o około 10 proc. Natomiast na obszarze Polski potencjalne zmniejszenie plonu ziarna zbóż i roślin okopowych może nawet osiągnąć 20 proc."

- ocenił dr Krzysztof Bartoszek z UMCS w Lublinie. 

Jak ocenia Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, cytowany przez businessinsider.com.pl, przedłużające się upały mogą mieć wpływ na zbiory wielu produktów.

W najtrudniejszej sytuacji są nienawadniane plantacje truskawek czy malin. Kłopoty mogą mieć także producenci wiśni i czereśni. Jeśli susza będzie się pogłębiać, z niepokojem na brak wody mogą patrzeć również plantatorzy borówek, których zbiory zaczynają się w połowie lipca