Oszustwo na loterię narodową. Ten SMS może być fałszywy!

2021-09-22 20:49 STAN
Otrzymałeś SMS o wygranej w loterii? To oszustwo!
Autor: Facebook/CERT Polska Otrzymałeś SMS o wygranej w loterii? To oszustwo!

Oszuści znaleźli kolejny sposób na wyłudzanie naszych danych. Popularny stał się nowy sposób - na SMS o wygranej w loterii narodowej. Jak to działa i jak nie dać się oszukać? Przeczytaj!

CERT Polska ostrzega przed nowym sposobem internetowych oszustów. Chodzi o fałszywe wiadomości SMS informujące o wygranej w loterii narodowej. W otrzymanej wiadomości możemy przeczytać, że wygraną można odebrać poprzez aplikację ze wskazanej strony. Szczególnie narażeni są posiadacze telefonów z androidem.

Czytaj także: Covid-19: Rusza wystawianie skierowań na trzecią dawkę szczepionki. Sprawdź szczegóły

- Nasz zespół otrzymuje od Was zgłoszenia odnośnie powrotu złośliwej kampanii podszywającej się pod aplikację mObywatel. Zagrożeni są użytkownicy telefonów z systemem operacyjnym Android. Oszuści masowo wysyłają na losowe numery telefonów wiadomości SMS informujące o nagrodzie, którą rzekomo można odebrać po pobraniu fałszywej aplikacji mObywatel ze strony podlinkowanej w wiadomości - informuje CERT Polska.

Czytaj także: Uzbrojeni żołnierze po stronie białoruskiej. "To dowód na tworzenie sztucznego ruchu migracyjnego"

- W rzeczywistości aplikacja jest złośliwym trojanem bankowym z rodziny Cerberus. Po instalacji takiej aplikacji oszuści mogą wykraść Wasze poufne dane, między innymi dane uwierzytelniające do bankowości mobilnej. Pamiętajcie, że instalacja aplikacji spoza sklepu Google Play zawsze niesie zwiększone ryzyko instalacji złośliwego oprogramowania. Nie udzielajcie zgody na możliwość instalacji plików apk innym aplikacjom niż Google Play - podkreślają specjaliści.