Punkty karne 2023. Pojawiły się nowe przepisy

2023-09-18 10:54
54-latka pędziła przez wieś 110 km/h. Dostała mandat 1500 zł
Autor: pixabay.com 54-latka pędziła przez wieś 110 km/h. Dostała mandat 1500 zł

Od niedzieli 17 września obowiązują nowe przepisy dotyczące punktów karnych. Zmienił się termin ich unieważniania. Poniżej szczegóły.

Nowe przepisy, które weszły w życie od 17 września przywracają sytuację prawną sprzed 2022 roku. Regulacja wprowadziła przepis, zgodnie z którym otrzymane punkty karne przez kierowcę zgromadzone w centralnej ewidencji będą usuwane po roku, a nie po dwóch latach. Przywrócony jest również mechanizm, zgodnie z którym zatrzymane prawo jazdy - po okresie, na który zostało zatrzymane - będzie automatycznie zwracane, bez konieczności składania wniosku - podaje PAP. 

"Po 17 września br. nie przewidujemy efektu jo-jo, czyli powrotu do tych statystyk wypadków, które były np. w roku 2019"

– mówił wcześniej w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Od 17 września punkty za wykroczenia drogowe będą się kasować po roku, a nie, jak do tej pory po dwóch latach. Jak tłumaczył Weber, do rządu docierały sygnały m.in. od firm transportowych, które chciały tej zmiany. "Kierowcy tirów, którzy spędzają na kółkiem kilka godzin dziennie, są narażeni na ryzyko mniejszych wykroczeń, ale te punkty są zbierane. Dwuletnie kasowanie uzbieranych punktów może spowodować, że nie będą mieli oni możliwości kontynuować pracy. Te sygnały zostały przez nas przeanalizowane. Już teraz brakuje ok. 150 tys. kierowców transportu ciężkiego" – powiedział wiceminister.