Rada Europejska podjęła decyzję. Ukraina ze statusem kandydata do UE

2022-06-24 8:33

Rada Europejska zdecydowała o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej. - To historyczny moment - poinformował w czwartek na Twitterze szef Rady Charles Michel.

Charles Michel napisał na Twitterze, że Rada Europejska właśnie zdecydowała o statusie kandydata do UE dla Ukrainy i Mołdawii. Historyczny moment. 

Dzisiejszy dzień oznacza kluczowy krok na waszej drodze do UE

Sprawę skomentowała też przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Dziś jest dobry dzień dla Europy. Gratulacje dla prezydenta (Ukrainy Wołodymyra) Zełenskiego, prezydent (Mołdawii Mai) Sandu i premiera (Gruzji Iraklego) Garibaszwilego. Wasze kraje są częścią naszej europejskiej rodziny. Potwierdza to dzisiejsza historyczna decyzja przywódców"

 - oceniła.

Dodała, że ta decyzja "wzmacnia nas wszystkich". "Wzmacnia Ukrainę, Mołdawię i Gruzję w obliczu rosyjskiego imperializmu i wzmacnia UE, ponieważ po raz kolejny pokazuje światu, że jesteśmy zjednoczeni i silni w obliczu zewnętrznych zagrożeń" - podkreśliła.

Głos w sprawie zabrał także sam prezydent Ukrainy, pisząc, że z satysfakcją przyjmuje decyzję UE o przyznaniu Ukrainie statusu państwa kandydującego do Wspólnoty.