Raty kredytów znów w górę? Będzie kolejna podwyżka stóp procentowych? Eksperci nie mają dobrych wieści

2022-06-02 12:12 Róża Perszon
Pieniądze
Autor: pixabay.com Pieniądze

Na czerwcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniesie stopy procentowe - twierdzi w swojej prognozie bank Goldman Sachs. Analitycy GS zakładają, że w czerwcu inflacja w Polsce może przekroczyć 14,5 proc., po tym, jak w odczycie za maj wzrost cen wyniósł 13,9 proc.

Główny Urząd Statystyczny podał we wstępnym szacunku, że w I kw. br. tempo wzrostu PKB wyniosło 8,5 proc. rdr, natomiast ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. wzrosły rdr o 13,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 1,7 proc.

Analitycy Goldman Sachs w swoim komentarzu do danych o inflacji twierdzą, że są zaskoczeni takim jej wzrostem. Spodziewali się oni wyniku na poziomie 13,6 proc., taki też był rynkowy konsensus prognoz. Dlatego też eksperci Goldmana, jak podkreśla money.pl, spodziewają się kolejnej podwyżki stóp procentowych w czerwcu. Ich zdaniem, RPP podniesie stopy o 75 pb, do poziomu 6 proc., a ostatecznie w całym 2022 r. stopy procentowe wzrosną do 7 proc.

Według Goldman Sachs inflacja w "nadchodzących miesiącach" będzie dalej rosnąć. Bazowy scenariusz przewiduje, że w czerwcu wyniesie ona 14,5 proc. rdr.

W związku z rosnącą inflacją "NBP będzie kontynuować zacieśnianie polityki pieniężnej", uważają analitycy banku. "Prognozujemy podwyżkę stóp procentowych o 75 pb do poziomu 6 proc. na czerwcowym posiedzeniu RPP" — napisali w raporcie cytowanym przez PAP. Zdaniem analityków stopy procentowe w tym roku osiągną poziom 7 proc.