Rząd wprowadzi „ceny urzędowe” na produkty spożywcze?

2022-01-26 12:03
Raty i ceny w górę, ale dlaczego? 2
Autor: Shutterstock

Od 1 lutego w życie wejdzie zerowa stawka VAT na żywność, która dotyczyć będzie produktów objętych dotychczas 5% stawką VAT. Handlowcy przewidują, że wprowadzenie zmian nie wpłynie w 100% na obniżkę cen. Czy rząd wprowadzi zatem „ceny urzędowe” na produkty spożywcze?

Od 1 lutego produkty spożywcze opodatkowane na 5 proc. będą sprzedawane z zerowym VAT-em. Inne produkty spożywcze ze stawką 23 proc. pozostaną bez zmian. Miała to być odpowiedź rządu na ciągle rosnące ceny. Chociaż specjaliści uprzedzali, że ta zmiana nic nie da i w żaden sposób nie zatrzyma inflacji, to i tak zmiana ta zostanie i ma być sprawdzana przez UOKiK. Czy zaoszczędzimy na zakupach? O tym przekonamy się już wkrótce. Szef UOKiK zapowiedział, że jeśli ceny produktów nie będą obniżane, to rząd rozważa wprowadzenie cen regulowanych na żywność.

Jak czytamy w Rzeczypospolitej – Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK, na spotkaniu z branżą handlową powiedział, że w razie braku współpracy rząd rozważy ceny urzędowe na podstawowe towary, jak na Węgrzech. To już kolejna zapowiedź wprowadzenia takiego rozwiązania. Kilka dni temu mówił o tym poseł PiS Kazimierz Smoliński, ale jego słowa nie zyskały potwierdzenia z kręgów rządowych. Teraz o identycznym pomyśle mówi prezes UOKiK.

Na Węgrzech mąka pszenna, mleko krowie, cukier, olej słonecznikowy, udziec wieprzowy i piersi kurze będą sprzedawane po urzędowo zamrożonych cenach. Muszą one kosztować dokładnie tyle, ile 15 października zeszłego roku. Ceny regulowane mają obowiązywać w każdym sklepie. Zdaniem Andrzeja Gantnera, wiceprezesa Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców takie rozwiązanie doprowadzi do sytuacji jak z PRL – pustych półek. Jeśli sklepy będą musiały zapłacić za towar od producenta drożej, a sprzedać go w niższej cenie to po prostu nie będą tych produktów oferować.