Początek sezonu grzewczego 2022/2023. Kiedy zaczną grzać kaloryfery?

2022-09-20 8:00
Kaloryfer
Autor: ri / CC0 / pixabay.com

Kiedy zaczną grzać kaloryfery? Wielu z nas zadaje sobie to pytanie zwłaszcza, że temperatura za oknami szybko spada. Zimno jest również w mieszkaniach, w których jeszcze nie zostały włączone grzejniki. Czy wiadomo kiedy się to zmieni?

Zgodnie z prawem, sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów. Możliwe, że niektórzy z nas już niebawem to odczują. 

Zazwyczaj okres ten trwa od 1 września do 31 maja, jednak ze względu na brak precyzyjnych przepisów, o ciepłych grzenikach decydują spółdzielnie i zarządcy. 

Przyjmuje się więc, że sezon rusza wtedy, gdy temperatura na dworze w nocy, przez trzy dni z rzędu nie przekroczy 10 stopni Celsjusza. Niestety, w tym roku wciąż to niewiele zmienia. 

Kiedy kaloryfery w blokach zaczną więc grzać? Niektórzy już nie mogą się tego doczekać, inni - wręcz przeciwnie. Mieszkańcy kilku osiedli w Białymstoku już od 15 września 2022 mogą się cieszyć z włączonych kaloryferów. Z kolei w Krakowie, MPEC poinformował, że dostawy ciepła dla odbiorców uruchomi we wtorek (20 września 2022).

Większość spółdzielni i zarządców w Łodzi od lat nie włącza ogrzewania przed październikiem. W tym roku jednak na ciepłe kaloryfery możemy poczekać jeszcze dłużej. Powodem braku włączonych grzejników jest niewątpliwie wzrost cen i kryzys energetyczny.

Przyjęło się, że sezon grzewczy w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych rozpoczyna się najczęściej na przełomie września i października. Kiedy dokładnie kaloryfery zaczną grzać? To indywidualna decyzja zarządcy budynku, na którą wpływ ma kilka czynników takich jak temperatura na zewnątrz czy informacje od mieszkańców.