Sfinansowanie nowoczesnej broni stało się faktem. Będzie Bayraktar dla Ukrainy

2022-07-25 9:44
dron Bayraktar TB2
Autor: fot. Ministry of Defence of Ukraine / WikimediaCommons

Udało się zebrać 22,5 miliona złotych na zakup drona Bayraktar, który zostanie przekazany Ukrainie. Polska zbiórka na Bayraktara będzie aktywna jeszcze przez parę dni, a nadwyżka zostanie przeznaczona na cele Funduszu Sił Zbrojnych Narodowego Banku Ukrainy.

Bayraktar TB2 to tureckie drony bezzałogowe, które są w wyposażeniu ukraińskiej armii od 2019 r. Sprzęt jest wykorzystywany do rozpoznawania terenu oraz działań bojowych, mogą bowiem przenosić bomby kierowane, które są zrzucane na rosyjskie opancerzone wojska, zadając im dotkliwe straty.

W sobotę na swoim koncie na Facebooku publicysta Onetu Sławomir Sierakowski informował, że udało się zebrać już 21 mln zł. W niedzielę rano kwota ta zbliżyła się już do 22 mln zł. Po godzinie 13 cel 100 proc. był już bliski bo brakowało mniej niż 70 tys. zł. Na zakup bojowego drona potrzeba 22 mln 500 tys. zł.

Swoje pieniądze na zbiórkę na drona dla Ukrainy wpłaciło ponad 200 tysięcy osób. W akcję zaangażowani byli nie tylko Polacy. Wsparła ją m.in. premier Litwy Ingrida Simonyte. Zbieranie środków na Bayraktara było największą zbiórką w historii serwisu zrzutka.pl. Akcję Polaków dokładnie relacjonowały m.in. ukraińskie media.