Strajk pielęgniarek 22-23.06. "48 godzin dyżuru pod Sejmem"

2022-06-20 16:16
Pielęgniarka
Autor: pixabay.com

W środę 22 czerwca 2022 r. o godz. 10:00 przed Sejmem rozpocznie się manifestacja w związku z ostatecznym głosowaniem nad poprawkami Senatu RP do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego. Pielęgniarki z całej Polski zapowiadają manifestacje w Warszawie.

Pielęgniarki w 2022 roku otrzymają, podobnie jak inne zawody medyczne, podwyżki najniższych wynagrodzeń. W nowej tabeli płac w ochronie zdrowia pielęgniarki i położne są zaszeregowane do trzech grup. Między pierwszą a dwiema kolejnymi różnica jest ogromna - podaje portal Rynek Zdrowia. 

W utrzymanie zmian wierzyć się zdają tylko pielęgniarki i położne, które w środę (22 czerwca) planują powitać posłów na Wiejskiej manifestacją. "48 godzin dyżuru pod Sejmem - patrzymy posłom na ręce" - pod tym hasłem odbędzie się demonstracja. 

O dwudniowym proteście zdecydował Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Poprzez udział w manifestacji chcemy zaapelować do wszystkich Posłanek i Posłów o poparcie poprawek Senatu do ustawy, przyjętych przez Senat uchwałą z dnia 9 czerwca 2002 roku, które dotyczą przede wszystkim:

- informuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. 

Czego domagają się pielęgniarki?

  • gwarancji finansowania podwyżek - wprowadzenia do ustawy przepisu gwarantującego podmiotom leczniczym pokrycie kosztów związanych ze wzrostem wynagrodzeń ich pracowników wskutek wejścia ustawy w życie,
  • uznania POSIADANYCH kwalifikacji, czyli przypisania pracowników do grup współczynników wg posiadanych kwalifikacji, a nie wymaganych, jak to opisano w projekcie rządowym,
  • bezzwłoczne uznawanie podwyższenia kwalifikacji - wprowadzenie zasady, iż ustalenie nowego wynagrodzenia pracownika następować będzie każdorazowo od następnego miesiąca kalendarzowego po udokumentowaniu przez niego faktu uzyskania wyższych kwalifikacji zawodowych,
  • zwiększenia współczynników pracy we wszystkich grupach o 0,25 - co oznacza dodatkową podwyżkę kwoty minimalnego wynagrodzenia o 1 415,63 zł.
  • Rekomendacja pracowników ochrony zdrowia: PRZYJĄĆ WSZYSTKIE POPRAWKI SENATU‼ - czytamy

Podwyżki dla pielęgniarek. Ile zarobią od 1 lipca 2022 roku? Portal rynekzdrowia.pl przedstawia konkretne liczby.

mgr pielęgniarstwa ze specjalizacją: z 5 478 zł do 7 304,66 zł brutto – wzrost o 1 827 zł,

mgr pielęgniarka bez specjalizacji: z 4 186 zł do 5 775,78 zł brutto – wzrost o 1 590 zł,

pielęgniarka ze średnim wykształceniem: z 3 772 zł do 5 322,78 zł brutto – wzrost o 1 550 zł.