Trwa zgłaszanie źródeł ciepła. Polacy nie spieszą się z deklaracjami
Jeszcze przez 6 miesięcy właściciele i zarządcy budynków mogą wywiązać się z obowiązku zgłoszenia źródła ciepła uruchomionego przed 1 lipca 2021 r. do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Od 1 lipca 2021 roku właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek zgłoszenia źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklaracje można składać online, bezpośrednio w CEEB lub w wersji papierowej, za pośrednictwem urzędu gminy/miasta.
Tylko 20 proc. zgłoszeń
Właściciele domów i budynków niemieszkalnych mieli dokładnie rok na zgłoszenie źródeł ogrzewania. Czas zaczął być liczony od dnia przyjęcia nowelizacji. Właśnie mija połowa ustawowego czasu, a jak podaje Wprost.pl, zgłoszenia do CEEB wysłało tylko 20 proc.
Polecany artykuł:
Według najnowszych danych w systemie mamy ponad 1 mln deklaracji (1 063 007 deklaracji na 20 stycznia), co stanowi ok. 20 proc. szacowanej liczby deklaracji, jakie spodziewamy się otrzymać, czyli ok. 5 mln
– powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Dorota Cabańska, szefowa nadzoru budowlanego.
Przypominamy: deklaracje dotyczące źródeł ciepła uruchomionych od 1 lipca 2021 r. należy składać w ciągu 14 dni od dnia ich uruchomienia.
Natomiast deklaracje dotyczące źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. należy składać do 30 czerwca 2022 r.
Ze składaniem deklaracji lepiej się nie spóźnić. Każdy, kto nie wyśle zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, zostanie ukarany grzywną w wysokości 500 zł. W razie nieprzyjęcia kary lub zwlekania z jej opłaceniem sprawa może trafić do sądu. Ten będzie mógł zwiększyć grzywnę nawet do 5000 zł.