Unia Europejska zatwierdziła szczepionkę na małpią ospę

2022-07-25 14:02
Obowiązkowe szczepienia dla personelu medycznego. Wydam rozporządzenie
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Obowiązkowe szczepienia dla personelu medycznego. "Wydam rozporządzenie"

Bavarian Nordic, duńska firma biotechnologiczna, poinformowała w poniedziałek (25 lipca), że Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Imvanex na małpią ospę. WHO uznała epidemię tej choroby za globalny stan zagrożenia zdrowia

Europejska Agencja Leków (EMA) już w piątek poinformowała, że zatwierdziła stosowanie szczepionki przeciwko ospie prawdziwej w celu rozszerzenia jej zastosowania przeciwko rozprzestrzenianiu się małpiej ospy. Ale dopiero po weekendzie  Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Imvanex na małpią ospę. Warto zaznaczyć, że WHO uznała epidemię tej choroby za globalny stan zagrożenia zdrowia.

Preparat został zarejestrowany w UE w 2013 roku w celu zapobiegania normalnej ospie. Jak podaje PAP, zawiera atenuowaną (osłabioną) formę wirusa krowianki zwaną „zmodyfikowanym wirusem krowianki Ankara”, który jest spokrewniony z wirusem ospy. Uznano to również za potencjalną szczepionkę przeciwko ospie małp ze względu na podobieństwo między wirusem ospy małpiej a wirusem ospy prawdziwej. Posiadaczem pozwolenia na dopuszczenie do obrotu jest spółka Bavarian Nordic A/S.

Dostępność zatwierdzonej szczepionki może znacznie poprawić gotowość do walki z pojawiającymi się chorobami, ale tylko poprzez inwestycje i ustrukturyzowane planowanie gotowości biologicznej

– uważa Paul Chaplin, prezes i dyrektor generalny Bavarian Nordic.

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy – według WHO – ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach. W ostatnim okresie potwierdzono co najmniej 14 tys. zakażeń małpią ospą w 70 krajach, a w Afryce odnotowano pięć przypadków śmiertelnych.