Ustawa o specjalnym statusie Polaków przyjęta. Co to dla nas oznacza?

2022-07-29 8:20
Mariupol Ukraina flaga wojna
Autor: PDBVerlag/pixabay.com

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w czwartek ustawę o specjalnym statusie - prawnych i socjalnych gwarancjach - dla obywateli Polski na Ukrainie - wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej parlamentu.

Jak informuje portal Nexta, projekt ustawy poparła Rada Najwyższa Ukrainy.

Rada Najwyższa poparła projekt ustawy o szczególnym statusie prawnym obywateli polskich na Ukrainie”. Wraz z uchwaleniem ustawy Polacy będą mogli legalnie przebywać na Ukrainie do 18 miesięcy. Mają też zagwarantowane prawo do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej, edukacji i opieki medycznej.

Za przyjęciem ustawy w drugim, ostatnim czytaniu głosowało 283 deputowanych, nikt nie zagłosował przeciwko ani nie wstrzymał się od głosu. 50 parlamentarzystów nie głosowało. Teraz ustawa powinna jeszcze zostać podpisana przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Ustawa, której projekt skierował do Rady Najwyższej szef państwa, nosi nazwę "O ustanowieniu prawnych i socjalnych gwarancji dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej znajdujących się na terytorium Ukrainy". Jak podkreśliło biuro prezydenta, na znak wdzięczności dla polskiego narodu za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w warunkach pełnowymiarowej rosyjskiej agresji zbrojnej oraz z uwzględnieniem zasady wzajemności projekt przewiduje ustanowienie praw i gwarancji dla obywateli Polski przebywających na Ukrainie, które są analogiczne do tych przyjętych w Polsce w ramach ustawy z 12 marca 2022 roku "O pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa".