Uwaga na podejrzane wiadomości SMS. Oszuści próbują wyłudzić nasze dane

2022-07-21 10:51
Białystok. Uwierzyła, że rozmawia przez telefon z wnuczką. Straciła 20 tys. zł
Autor: pixabay.com Białystok. Uwierzyła, że rozmawia przez telefon z wnuczką. Straciła 20 tys. zł

W ostatnich dniach użytkownicy telefonów komórkowych otrzymują podejrzane wiadomości SMS od nieznanych numerów. Eksperci apelują: oszuści chcą wyłudzić nasze dane! O jakie numery chodzi?

Sposobów na oszustwa internetowe czy telefoniczne jest wiele. Niestety, pomimo wielu apeli dotyczących zachowania ostrożności w kontaktach z obcymi, oszustom wciąż udaje się wyłudzić naprawdę spore ilości pieniędzy czy naszych danych. W ostatnich dniach użytkownicy telefonów komórkowych otrzymują podejrzane wiadomości SMS m.in. od numeru 452441829. Są to wiadomości o różnej treści. 

Dostałam SMS z treścią "Hello". Myślałam, że to jakiś znajomy, ale teraz jest tyle oszustw, że sprawdziłam w internecie, czy powinnam odpisać. Podobno później ludzie dostają jakieś podejrzane linki i oszuści ściągają oprogramowanie na nasz telefon. Wolę nie sprawdzać

- informuje słuchaczka z Warszawy. 

Jak udało się nam ustalić, z tego samego numeru użytkownicy otrzymują także inne wiadomości. Najczęściej dotyczyły przelewów BLIK. 

BLIK. Ktoś wysłał ci przelew na tel. 500 zł. Skorzystaj z poniższego linku do odbioru środków - informują inni użytkownicy.

Mowa o numerach: 452441829, 452439932.

Jak się uchronić swoje konto przed atakami?

Najprościej nie odbierać połączenia z nieznanego numeru. Nie oddzwaniaj od razu. Sprawdź co to za numer telefonu, wpisując cały numer do wyszukiwarki internetowej i zobacz jakie ma opinie. Wystawiane oceny dadzą już odpowiedź. Jeśli to numer telefonu oszustów, zwykle w internecie jest już wiele informacji na ten temat.