W Gdańsku powstanie fabryka wież wiatrowych. Podano datę

2024-06-06 11:33
Baltic Hub
Autor: Maering/gdansk.pl

Trwająca od dwóch lat budowa głębokowodnego nabrzeża T3 w Baltic Hub w Gdańsku zakończy się pod koniec 2025 roku - zapowiedziało biuro prasowe spółki. W środę na terenie terminalu wmurowano kamień węgielny.

Dyrektor Generalny Baltic Hub Charles Baker, cytowany w komunikacie podkreślił, że dzięki tej inwestycji Baltic Hub stanie się jednym z największych kompleksów terminali kontenerowych w Europie, zwiększając moce przeładunkowe do 4,5 mln TEU rocznie - podaje PAP. 

"To nie tylko znaczący wzrost potencjału operacyjnego i nowe możliwości rozwoju dla naszych klientów, ale także korzyści zarówno dla całej polskiej gospodarki, jak i rynków Europy Środkowo-Wschodniej"

- podkreślił.

Na wyspie Ostrów

Wyspa Ostrów, położona pomiędzy Martwą Wisłą a Kanałem Kaszubskim to centrum terenów stoczniowych Gdańska. Działa tu między innymi, bardzo znana Gdańska Stocznia Remontowa. Ale Ostrów to również dom dla wielu innych firm. Jedną z nich jest Baltic Towers. To należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. spółka, która we współpracy z hiszpańską firmą GRI Renewable Industries, S.L. wybuduje nowoczesny zakład do produkcji wież wiatrowych offshore dla turbin wiatrowych o mocy powyżej 15 MW.

Tu, na terenie gdańskiej stoczni działa się historia. I dalej się dzieje. Powstaje tu projekt na dekady. Projekt, który zmieni krajobraz energetyczny regionu

– mówił Maciej Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.