W Polsce powstanie stałe dowództwo V korpusu armii USA. Czy będzie w Poznaniu?

2022-06-30 8:15
W Polsce powstanie stałe dowództwo V korpusu armii USA. Czy będzie w Poznaniu?
Autor: twitter.com/prezydentpl

Prezydent USA na szczycie NATO w Madrycie poinformował, że w Polsce powstanie stała kwatera główna V Korpusu Armii USA. Najprawdopodobniej zajmie ono miejsce dowództwa tymczasowego, ulokowanego w Poznaniu.

W Polsce zostanie utworzona stała kwatera główna V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych - zapowiedział Joe Biden, prezydent USA, w czasie trzydniowego szczytu NATO w Madrycie. 

Myślę, że jest to szczyt, na którym będzie pisana historia. (...) Przyjmiemy nową koncepcję strategiczną NATO oraz potwierdzimy jedność i determinację naszego Sojuszu do obrony każdego centymetra naszego terytorium. Artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego jest nienaruszalny. Poważnie traktujemy to, co tam jest zapisane: atak na jednego to atak na wszystkich (członków NATO - PAP)

- zadeklarował prezydent USA przed rozpoczęciem drugiego dnia obrad szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie.

Generał brygady Jarosław Kraszewski, były szef Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego powiedział na antenie TVN24, że "jest to strategiczne oświadczenie, które jest kluczowe dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO i bezpieczeństwa całej Europy".

Jak podkreśla portal natematp.pl, od 2020 roku w Poznaniu mieści się wysunięta kwatera dowództwa, w której rotacyjnie pracuje 630 Amerykanów.

Zgodnie z decyzją Bidena, ogłoszoną podczas szczytu w Madrycie, przeniesiona do Polski ma zostać kwatera główna V Korpusu, której pracownicy będą przebywać tu na stałe.