Wyniki matur 2022. Maturzyści mają mieszane uczucia

2022-07-05 12:18
Egzamin
Autor: pixabay.com Egzamin

Wyniki matur 2022 są już znane, a maturzyści dzielą się pierwszymi opiniami. Minister Czarnek komentuje: "wynik jest inny niż dwa lata temu, ale lepszy niż rok temu". Czy to oznacza, że matura 2022 była łatwiejsza? Sprawdziliśmy!

Matura 2022 - wyniki z egzaminu dojrzałości, jak często nazywa się maturę, stresowały wszystkich absolwentów szkół ponadpodstawowych, którzy do niego przystąpili. Osiągnięte rezultaty mają bowiem decydujący wpływ na to, czy maturzyści dostaną się na wymarzone uczelnie.

Jak sprawdzić wyniki matur?

Aby je wyświetlić, należy wejść do specjalnego systemu OKE, wybrać zakładkę "uczeń", podać swój numer PESEL (login) oraz hasło. Wtedy powinny pojawić się indywidualne rezultaty.

Przypomnijmy, że maturzyści musieli zdać maturę z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. W tym roku, podobnie jak w zeszłym, maturzyści nie musieli natomiast przystąpić do egzaminu z jakiegokolwiek przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Nie pojawiła się jednak część ustna. 

78,2 procent uczniów zdało tegoroczną maturę. 15,5 procent uczniów zmierzy się z poprawką jednego przedmiotu w sierpniu, a 6,3 procent nie zdało z więcej niż jednego przedmiotu

- czytamy na stronie CKE.

Zdania odnośnie poziomu trudności tegorocznego egzaminu dojrzałości są podzielone. Wielu twierdzi, że egzamin był łatwy, inni - nie zdołali uzyskać wymaganych 30 procent, aby zdać maturę.