Sakralne zabytki Małoplski na wyciągnięcie..myszki

10-01-2017

Już za niedługo zabytkowe kościoły i klasztory Małopolski będzie można oglądać na specjalnym portalu. Wszystko w ramach projektu Sakralne Dziedzictwo Małopolski stworzonego przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Podziel się ze znajomymi
Sakralne Dziedzictwo Małopolski
Sakralne Dziedzictwo Małopolski | Fot. Michał Henkel
Porozumienie w tej sprawie uczelnia podpisała w poniedziałek z Urzędem Marszałkowskim, wszystko dzięki grantom z Regionalnego Programu operacyjnego na lata 2014- 2020. - Celem projektu jest nie tylko sama digitalizacja ale przede wszystkim udostępnienie szerokiemu gronu odbiorów, dziedzictwa kościelnego w jego kontekście historycznym, społecznym, artystycznym, biograficznym. Pragniemy prezentować także twórców dzieł sztuki, artystów, do tego biogramy fundatorów - mówi dr Józef Skrabski z Instytutu Sztuki UPJP2.

Na portal trafi w sumie ponad 3tys w pełni zdigitalizowanych dzieł sztuki ze 168 obiektów sakralnych oraz 205 tys zeskanowanych kościelnych archiwaliów. Jak dodają władze uczelni dziś to już po prostu wymóg czasów. - Mentalność młodego pokolenia jest taka, że najpierw muszą coś zobaczyć  wirtualnie, żeby zobaczyć rzeczywiście, bo myślę, że nie jest celem uczestników tego projektu, by oglądanie w sieci zastąpiło zastąpiło oglądanie ich na żywo, raczej zachęcenie do tego, żeby zrobić pierwszy krok i rzeczywiście pojechać pooglądać te zabytki - dodaje rektor uczelni ks. prof Wojciech Zyzak.

Koszt projektu to blisko 5mln zł, z czego prawie 4 pochodzi z funduszy unijnych. Portal ma być gotowy za 2 lata.Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto