Pod panelami ma powstać kwietna łąka oraz zostaną ustawione schronienia dla pożytecznych owadów zapylających rośliny.
Farma fotowoltaiczna ma powstać na terenach przy zlikwidowanej oczyszczalni ścieków przy ul. Stanisława Horno-Popławskiego.Wstępnie miasto zakłada, że instalacja o mocy 0,7 MW składać będzie się m.in. z:
- paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na stelażach zakotwionych w gruncie,
- inwerterów (falowników) przetwarzających prąd na prąd zmienny,
- transformatorów dostosowujących napięcie prądu wytwarzanego,
- linii kablowych,
- przyłącza energetycznego.
Teren zostanie ogrodzony, oświetlony, będzie pod stałym okiem kamer oraz będzie tam zapewniony dojazd droga serwisową.
Z kolei jeszcze w wakacje uruchomiona zostanie fotowoltaiczna elektrownia o mocy 1 MW przy ul. Inowrocławskiej. To inwestycja realizowana przez spółkę MZK. Jej częścią jest magazyn o pojemności do 4 MW. Inwestycja została zrealizowana w pakiecie z zakupem 11 elektrobusów, które będą zasilane m.in. przetwarzaną słoneczną energią. Jej budowę pomogły sfinansować środki europejskie z Krajowego Planu Odbudowy.