Kard. Nycz do młodych: to wy jesteście Kościołem

2021-11-22 16:36
Kard. Kazimierz Nycz
Autor: Archidiecezja Warszawska

„Taki będzie Kościół, jakimi wy będziecie. Od was młodych zależy, czy będziemy obecni na areopagach współczesnego świata. Aby jednak być tam świadkiem Jezusa, trzeba najpierw Go spotkać” – mówił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, do młodych zebranych w Świątyni Opatrzności Bożej podczas Eucharystii będącej kulminacyjnym punktem obchodów 36. Światowych Dni Młodzieży.

Tegoroczne diecezjalne Światowe Dni Młodzieży były obchodzone w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata przypadającą 21 listopada. Ich hasłem było “Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” z Dziejów Apostolskich. To słowa, które Jezus wypowiedział po nawróceniu św. Pawła i to właśnie ten fragment wyznaczył przebieg całego spotkania w Świątyni Opatrzności Bożej.

Podczas homilii, zwracając się do kilkuset młodych, kard. Nycz podkreślił, że dwa zasadnicze powody dzisiejszego spotkania to po pierwsze dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, po drugie – przeżywanie 36. Światowych Dni Młodzieży w diecezjach. Metropolita warszawski podkreślił, że to właśnie młodzi są przyszłością wspólnoty. To wy jesteście Kościołem. Taki będzie Kościół, jakimi wy będziecie – powiedział kard. Nycz.

W podobnym tonie wypowiedział się bp Krzysztof Wętkowski zwracając się do młodych podczas diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży, przeżywanych w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej. Kościół w przyszłości będzie taki, jacy będziecie wy – powiedział biskup. Zachęcał też młodych do zaangażowania w życie Kościoła w parafiach i troski o jego rozwój. Nie czekajmy na innych, ani na zmiany, które przyjdą z góry. One niewiele zmienią, jeśli każdy z nas nie będzie wnosił dobra do wspólnoty, w której żyje – tłumaczył biskup włocławski.

Nawiązując do hasła tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, bp Wetkowski zachęcił też młodzież do dawania świadectwa o Jezusie Chrystusie Królu, odmiennym od ludzkich wyobrażeń, który chce panować w życiu, sercu, sumieniu i myśli człowieka oraz o doświadczeniu wspólnoty. To jest doświadczenie, które trzeba zanieść innym, by pokazać, że można żyć inaczej, można żyć dobrze, można czynić dobro. To jest doświadczenie i świadectwo – mówił bp Wętkowski.

Obchody Światowych Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym są nie tylko radosnym spotkaniem młodych ludzi na wspólnym uwielbieniu Boga, ale także duchowym przygotowaniem do kolejnego międzynarodowego spotkania podczas Światowych Dni Młodzieży. Najbliższe odbędą się 2023 r. w Lizbonie.

Źródło: KAI