Akcje pomocy Ukrainie: karawan do godnego transportu poległych

2022-05-17 12:40
Akcje pomocy Ukrainie: karawan do godnego transportu poległych
Autor: Adam Kuźmicki Akcje pomocy Ukrainie: karawan do godnego transportu poległych

Karawan dla Drohobycza poświęcił we wtorek, 17 maja, łódzki biskup pomocniczy Marek Marczak. Karawan służyć ma bonifratrom pracującym na Ukrainie.

Przekazywany na Ukrainę karawan ma umożliwić godny transport zmarłych i poległych - podkreśla brat Franciszek Salezy Chmiel, prowincjał zakonu bonifratrów w Polsce.

Nawet na furmance przewożą zwłoki, jest to przerażające. To jest też jeden z takich aktów, dobrych uczynków co do duszy i ciała. Mówimy żeby grzebać zmarłych w sposób godny i chcemy to robić w taki sposób.

Bonifratrzy z Drohobycza najpierw poproszeni zostali przez lokalne władze o pomoc w zorganizowaniu karetki ratującej życie. Kolejną prośbą był karawan, dzięki któremu można przewozić ciała poległych żołnierzy z frontu, wyjaśniał ks. Mirosław Lech, administrator parafii w Drohobyczu.

Druga prośba, z którą się bezpośrednio do nas zwrócili, to był właśnie karawan, do transportu tych tragicznie zmarłych w Donbasie, w Charkowie, w Ługańsku, w okolicach. Żeby w sposób humanitarny przetransportować i w godziwy sposób pochować. Ten karawan administracja wojskowa będzie wykorzystywać do przewożenia zmarłych cywilów i poległych żołnierzy.

Karawan dla bonifratrów na Ukrainie przekazał Witold Skrzydlewski, łódzki przedsiębiorca pogrzebowy. Sam przyznał, że miał obawy, jak przekazanie karawanu zostanie odebrane.

Początkowo się bardzo obawiałem, żeby ktoś nie odebrał źle, że my posyłamy karawan. Ale myślę, że on się tam naprawdę przyda. I chociaż troszeczkę pomoże niektórych ludzi godnie przetransportować z miejsca śmierci do miejsca pochówku.

W towarzyszącej poświęceniu karawanu modlitwie bp Marek Marczak także mówił o poległych ukraińskich żołnierzach.

Niech oddanie należnego szacunku ciałom poległych ukraińskich żołnierzy będzie znakiem łączącej nas miłości i wdzięczności za dobro, które spełnili na ziemi.

Parafia zakonu bonifratrów funkcjonuje w Drohobyczu od ponad 20 lat. Zakonnicy ze wszystkich prowincji na świecie prowadzą zbiórki i przekazują dary dla Ukrainy.