Finał Kazimierskiego Festiwalu Organowego

2023-08-25 13:42
Kazimierski Festiwal Organowy - plakat wydarzenia
Autor: mat. organizatora Kazimierski Festiwal Organowy - plakat wydarzenia

Będą cztery koncerty i wyjątkowi muzyczni goście. Dobiega końca tegoroczny Kazimierski Festiwal Organowy. Przed nami finał wydarzenia, które od ponad 50 lat przybliża brzmienie najstarszych w Polsce - 400 letnich organów w Kazimierskiej Farze.

W kazimierskiej farze usłyszeć można było przez całe wakacje koncerty niezwykłych mistrzów organowych z Polski i Europy. Wydarzenie rozpoczęło się 1 lipca. Po blisko dwóch miesiącach muzycznych spotkań 26 sierpnia odbędzie się zwieńczenie festiwalu – Koncert Finałowy. W trakcie Finału przez cały dzień będzie można posłuchać solowych koncertów organowych oraz instrumentów smyczkowych czy śpiewu. Dyrektorem artystyczny wydarzenia jest prof. Roman Perucki.

26 sierpnia – KONCERT FINAŁOWY. Prowadzenie – Andrzej Gładysz.

Dyrektor artystyczny wydarzenia – Ewa Polska.

Program:

12:00 – Hanna Dys (organy) Natalia Skipor (mezzosopran).

13:00 – Tomasz Głuchowski (organy).

17:00 – The Time Quartet (kwartet instrumentów smyczkowych).

19:00 – Stanislav Surin (organy).

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Historia festiwalu:

Pierwszy koncert w ramach festiwalu  odbył się w 1972 r. z inicjatywy Krystyny Pielak – ówczesnej dyrektor Domu Kultury w Kazimierzu i wybitnego organisty profesora Feliksa Rączkowskiego. Ogromnym wsparciem w organizacji był śp. ks. proboszcz Zdzisław Maćkowiak.

Koncerty z początku odbywały się nieregularnie. Z czasem ich popularność wzrosła, dzięki czemu na stałe zagościły w kalendarium imprez kazimierskiego Domu Kultury. Z upływem czasu nawiązano także współpracę z Warszawskim Towarzystwem Muzycznym, które zajęło się stroną programową koncertów. Co roku słynne organy Fary kazimierskiej cieszą słuchaczy w każdą sobotę lipca i sierpnia. Repertuar koncertów jest różnorodny – obok koncertów prezentujących poziom akademicki pojawiają się także koncerty z programem popularnym. Od 2016 r. impreza nosi nazwę Kazimierski Festiwal Organowy.