Lubelskie - granica polsko-białoruska i kwestia bezpieczeństwa

2021-09-09 13:08
Lubelskie - granica polsko-białoruska i kwestia bezpieczeństwa
Autor: zdj. NOSG

Na lubelskim odcinku granicy polsko-białoruskiej jest bezpiecznie. Tak mówi wojewoda, Lech Sprawka.

Na miejscu pracują służby, jest bezpiecznie. Tak o lubelskim odcinku granicy polsko-białoruskiej mówi wojewoda lubelski, Lech Sprawka. Jak zaznacza - w porównaniu z podlaskim odcinkiem, na Lubelszczyźnie jest zdecydowanie mniej prób nielegalnego przekroczenia granicy. Ułatwiają to także naturalne warunki. Nielegalną migrację blokuje rzeka Bug, której teraz - dodatkowo - stan wody jest podwyższony.

Wojewoda uzasadnia też potrzebę wprowadzenia stanu wyjątkowego. Jak mówi - chodzi o bezpieczeństwo tych, którzy zamieszkują przygraniczne tereny. Dzięki prowadzonym kontrolom jest większa możliwość identyfikacji osób, które chcą nielegalnie przekroczyć granicę. Dodatkowo za kilka dni przy polskiej granicy rozpoczną się manewry wojskowe Zapad 2021. Będą to ćwiczenia rosyjskich i białoruskich wojsk. W takiej sytuacji nie trudno o prowokację - wyjaśnia wojewoda. Przypomina też, że dla miejscowych przedsiębiorców, którzy odczują negatywne skutki obostrzeń czekają wysokie rekompensaty.

Na Lubelszczyźnie stan wyjątkowy obejmuje 68 miejscowości z dwóch powiatów: bialskiego i włodawskiego. Obowiązuje do początku października.