Lubelskie - sezon na odblaski

2023-10-01 12:09
Lubelskie - piesi, policja i sezon na odblaski
Autor: policja

"Świeć Przykładem - Noś Odblaski!" Ruszyła ogólnopolska akcja policji skierowana do pieszych. Ma uświadamiać niechronionych użytkowników dróg.

Policyjna inicjatywa ma zachęcać do noszenia odblasków po zmroku i edukować w kwestiach bezpieczeństwa. To ważne szczególnie jesienią i zimą.

- Akcja potrwa do końca roku, a jej celem jest przypominanie i uświadamianie pieszym, w tym seniorom, o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych. To ułatwia bezpieczne poruszanie się po drodze - mówi asp. Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Akcja stawia na odblaski, bo to one sprawiają, że niechronieni użytkownicy dróg są widoczni dla kierowców. Jak podkreśla policja - wystarczy niewielki element.

- Jesienią i zimą wcześnie zapada zmrok. Są ciemne poranki, pojawiają się mgły, a opady atmosferyczne nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych. Pamiętajmy o tym, że kamizelka odblaskowa czy breloczek, mogą uratować życie - dodaje asp. Karbowniczek.

Policja podkreśla też, że ważny jest sposób noszenia odblasków. Muszą być one widoczne dla kierowców jadących drogą.

- Prawidłowo założony odblask sprawia, że człowiek staje się widoczny nawet z odległości 150 m. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy na zauważenie pieszego i na bezpieczne jego wyminięcie - zaznacza funkcjonariusz Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Noszenie odblasków dla niechronionych użytkowników dróg powinno też stać się nawykiem. W określonych sytuacjach jest też obowiązkiem.

- Wynika to z przepisów Prawa o Ruchu Drogowym. Piesi, którzy po zmierzchu poruszają się po drodze poza obszarem zabudowanym, są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu - dodaje asp. Karbowniczek.

Policyjna akcja potrwa do końca roku. Ruszyła 1 października, to Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków.