Lublin - 218 rocznica powstania diecezji lubelskiej

Istnieje ponad dwa wieki. Mija 218 rocznica powołania biskupstwa w Lublinie. Diecezję lubelską erygował papież Pius VII dokładnie 23 września 1805 roku.
Biskupstwo w Lublinie powstało na mocy bulli papieża Piusa VII Quemadmodum Romanorum Pontificum. Dokument pochodzi z dnia 23 września 1805 roku.
- Same tradycje kościelne diecezji lubelskiej sięgają jednak początków chrześcijaństwa w Polsce. Chodzi już o 1000 rok - mówi lubelski metropolita, abp Stanisław Budzik.
Początkowo tereny obecnej diecezji lubelskiej podlegały wcześniej powołanym biskupstwom. Należały do diecezji krakowskiej i chełmskiej.
- Trzeba pamiętać, że nasza diecezja lubelska wywodzi się z dwóch tradycji. Cały obszar wokół Lublina przez ponad 800 lat należał do diecezji krakowskiej, która powstała w 1000 roku. Z kolei wschodnie tereny obecnej diecezji lubelskiej pierwotnie należały do diecezji chełmskiej łacińskiej, która powstała już w średniowieczu. Diecezja lubelska powstała na początku XIX wieku i połączyła właśnie część diecezji krakowskiej i chełmskiej. To było w 1805 roku - wyjaśnia lubelski metropolita.
Abp Stanisław Budzik podkreśla, że to połączenie nadało wyjątkowy charakter diecezji lubelskiej. Jest zróżnicowana, a tym samym na swój sposób wielowymiarowa.
- To przypomina o tym, jak bogata jest przeszłość naszego narodu i jak głęboko jest zakorzenione chrześcijaństwo na naszej ziemi. Jest to styk wschodu i zachodu. Pięknie wyraża to Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Została zbudowana przez Kazimierza Wielkiego w stylu gotyckim, który jest typowym stylem dla Kościoła zachodniego, a wymalowana w stylu tradycji bizantyjskiej, zatem wschodniej. Ten wyjątkowy obiekt jest zresztą jednym z największych skarbów kultury i wiary w naszym mieście, ale i w całej Polsce - dodaje abp Budzik.
Diecezja lubelska w obecnym kształcie istnieje od 1992 roku. Wtedy to papież św. Jan Paweł II podniósł ją do rangi metropolii. Pasterze zyskali miano arcybiskupów, a diecezja została archidiecezją.