Lublin - Biegi Solidarności, utrudnienia i imprezy

2023-05-31 14:21
Lublin - biegi solidarności, utrudnienia i imprezy
Autor: zdjęcie organizatora

Dla kierowców, to będzie czas dużych utrudnień. W sobotnie popołudnie ulice Lublina zmienią się w trasy biegowe. Z kolei na stadionie lekkoatletycznym odbędzie się wielkie świętowanie.

Wydarzenie odbędzie się 3 czerwca. Wiąże się z Biegiem Solidarności "Lubelski Lipiec '80" i z Półmaratonem Solidarności. Na ulicach wystąpią utrudnienia.

- Oba sobotnie biegi będą odbywać się w Lublinie przy całkowicie wstrzymanym ruchu pojazdów. W godz. 16:00 - 18:00 zostaną zamknięte ulice: Królewska, Wyszyńskiego i Zamojska. Dodatkowo nastąpi zawężenie jednego pasa ruchu al. Unii Lubelskiej oraz zamknięcie Al. Zygmuntowskich - mówi Monika Głazik z lubelskiego ratusza.

Następne utrudnienia na ulicach Lublina wystąpią między 18:00 a 21:00. Obejmą kolejne ciągi lubelskich ulic.

- W tym czasie zamknięte dla ruchu będą ulice: Franczaka "Lalka", Droga Męczenników Majdanka, Fabryczna, rondo Lubelskiego Lipca '80 i Al. Zygmuntowskie. Dojazd do cmentarza na Majdanku będzie możliwy tylko z kierunku ronda Dekutowskiego - dodaje Głazik.

Utrudnienia dotkną też pasażerów komunikacji miejskiej. Na czas biegów ZTM wprowadzi zmiany w kursowaniu niektórych linii​.

- W celu sprawdzenia rozkładu ważnego w dniu 3 czerwca na stronie ZTM-u należy wybrać rozkład ważny od 3 czerwca 2023 roku - informuje Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Oba biegi upamiętnią "Lubelski Lipiec ‘80". Będzie to 30. Jubileuszowy Bieg Solidarności oraz 10 PKO Półmaraton Solidarności.

- Lublin biega od 30 lat, potrafi łączyć sport i historię, dlatego przygotowujemy szereg atrakcji. Imprezy będą odbywać się na stadionie lekkoatletycznym MOSiR-u, przy al. Piłsudskiego. Zaczną się o 15:00. Na początku będą gry i zabawy dla dzieci, a o 16:00 wystartują dla nich biegi na dystansie od 100 do 350 m. Z kolei młodzi i dorośli mogą wziąć udział w biegach ulicznych na 2300 m. Rozpoczną się o 17:00 na ul. Królewskiej. Koronnym dystansem będzie 10 PKO Półmaraton Solidarności na trasie Świdnik-Lublin. Wyniesie 21 km i 97,5 m - mówi organizator wydarzeń, Marek Wątorski z NSZZ "Solidarność" Regionu Środkowo-Wschodniego.

Biegi zakończą się na stadionie lekkoatletycznym. Tam o 20:30 stanie gorąca scena, na której wystąpią lubelscy artyści. Impreza zakończy się o 22:30 pokazem laserów.