Lublin/covid - lampy UV-C w pojazdach komunikacji miejskiej

2021-09-20 14:12 Anna Opasiak
Lublin/covid - lampy UV-C w pojazdach komunikacji miejskiej
Autor: MPK Lublin

Teraz są w 17 pojazdach, będą w 255. Następne antycovidowe lampy z promieniowaniem UV-C pojawią się w lubelskich trolejbusach i autobusach.

Jest decyzja. Lublin ogłosi kolejny przetarg na zakup lamp UV-C. Urządzenia pomogą w prowadzonej już dezynfekcji pojazdów. Jak mówi rzecznik ZTM w Lublinie, Monika Fisz - nowa metoda ma najszersze działanie biobójcze. Jest skuteczna na wirusy i koronawirusy, ale też na bakterie, grzyby i pleśnie. Pokazały to testy.

Urządzenia przetestowało już MPK Lublin. Lampy UV-C są zamontowane w klimatyzatorach 11 autobusów i 6 trolejbusów. Działają na określonej zasadzie.

Jak mówi rzeczniczka spółki, Weronika Opasiak - powietrze z przestrzeni pasażerskiej jest zasysane, następnie dzięki promieniowaniu UV-C odkażane, po czym wraca do przestrzeni pasażerskiej. Dzięki specjalnym osłonom emitowane promieniowanie ultrafioletowe jest bezpieczne dla człowieka, dlatego może być eksploatowane także w obecności pasażerów.

ZTM zakłada, że następne lampy UV-C pojawią się w pojazdach na przełomie listopada i grudnia. A jest to dodatkowy sposób na koronawirusa. Lubelska komunikacja wykorzystuje do tego środki dezynfekcyjne i ozonatory. Dezynfekowane są nie tylko pojazdy, ale też przystanki.