Lublin - Fundacja Dwanaście Kroków, psychoterapia i rozwój duchowy także online

2023-04-14 12:37
Lublin - Fundacja Dwanaście Kroków, psychoterapia i rozwój duchowy także online
Autor: zdjęcie organizatora

Bazuje na chrześcijańskiej wizji człowieka i łączy psychoterapię z rozwojem duchowym. Lubelski projekt Fundacji Dwanaście Kroków oferuje nową formę wsparcia. Od teraz będzie też działać zdalnie.

Nabór chętnych już trwa. A chodzi o osoby, które szukają psychoterapii, ale też duchowego umocnienia. Z takim połączeniem wiąże się właśnie lubelski projekt.

- Widzimy ogromną rolę katolickich terapeutów, którzy mają bardzo jasną wizję antropologii. Wielu ludzi potrzebuje takiej pomocy. U nas znajdą terapie indywidualne i terapie grupowe - mówi inicjator projektu w Fundacji Dwanaście Kroków, ks. Arkadiusz Paśnik.

Terapeuci pracują z potrzebującymi podczas bezpośrednich spotkań, a od teraz będą też pomagać zdalnie. Właśnie trwa rekrutacja na grupę online. Zakres pozostanie niezmienny.

- Mamy terapię uzależnień, ale także terapię różnych zaburzeń psychotycznych, związanych z jedzeniem, strefą seksualną, czy wynikających z jakiegoś zagubienia życiowego. Te formy wsparcia wynikają z potrzeb osób, które potrzebują terapii - dodaje.

Jak jednak wyjaśnia - terapia proponowana przez lubelską Fundację Dwanaście Kroków ma konkretny, czyli katolicki charakter.

- Ta terapia ma odwołanie do Boga, a jaka teologia, czyli nauka o Bogu, taka też antropologia, czyli nauka o człowieku. Szukałem właśnie terapeutów z katolicką wizją człowieka, żeby nie prowadzić terapii utylitarnej, na zasadzie "męczy pana żona, to niech pan poszuka sobie nowej" - mówi ks. Paśnik.

Duchowny jednocześnie podkreśla, że pomoc jest udzielana kompleksowo i z uwzględnieniem obiektywnych racji.

- Katolicki wymiar terapii nie zmienia faktu, że czasem trzeba kogoś opuścić, np. gdy występuje przemoc. Dziś wiele kobiet cierpi, bo tkwi w toksycznych związkach. My mamy przede wszystkim chronić to, co jest niewinne i bezbronne. Te terapie mają też osobom pokrzywdzonym dać nowy wiatr w żagle - wyjaśnia ks. Paśnik.

Osoby szukające wsparcia mogą korzystać ze stacjonarnej pomocy Fundacji, ale mogą też zgłaszać się do grupy online. Kontakty są dostępne na portalach organizacji.