Lublin - KUL i prezentacja książki "Znaki wiary i pamięci"

2023-05-30 13:28
Lublin - KUL i prezentacja książki Znaki wiary i pamięci
Autor: http://kapliczki.org.pl/ Knyszyn, stara kapliczka przydrożna

Pokazuje historyczną wartość przydrożnych krzyży i kapliczek. Katolicki Uniwersytet Lubelski udostępnił trzeci tom książki "Znaki wiary i pamięci".

Publikacja powstała z projektów studenckich. Przedstawia historię 75 następnych obiektów opisanych przez studentów I roku pedagogiki, pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej.

- Współtworzenie tej książki, to bardzo wyjątkowe doświadczenie. Podczas pracy odkrywaliśmy miejsca, które są obecne w krajobrazie danej miejscowości, ale nie są znane ich historie. Opisywaliśmy je docierając do rzadko dostępnych informacji. Pomagali w tym ludzie starsi, sąsiedzi, czy proboszczowie - mówią studenci.

Książka "Znaki wiary i pamięci" powstała pod redakcją kierownik Katedry Dydaktyki, Edukacji Szkolnej i Pedeutologii KUL, prof. Krystyny Chałas. Została zaprezentowana 29 maja.

- Tym razem, to już trzeci tom książki. Co roku publikujemy nowe miejsca wiary i pamięci, a łącznie publikacja ukazuje już historię 275 przydrożnych krzyży i kapliczek. Projekt wprowadza studentów pierwszego roku w proces badawczy i w badania historyczne. Muszą przedstawić, kiedy dana kapliczka powstała i w jakich okolicznościach, ale też kto jest jej budowniczym i jaka jest architektura danego obiektu - wyjaśnia prof. Chałas.

Studenci opisali obiekty ze swoich rodzinnych miejscowości. Upamiętniają społeczność danego terenu, a niekiedy też dramatyczne wydarzenia z czasów wojny.

- Kapliczka, którą przedstawiam, została postawiona w Borowie, w gminie Annopol. Upamiętnia ofiary pacyfikacji mieszkańców. Jest to bardzo bolesna historia i bardzo mnie poruszyła. Jestem dumna, że mogłam opisać to miejsce - mówi jedna ze studentek zaangażowanych w projekt.

Oficjalna prezentacja trzeciego tomu książki odbyła się w Centrum Transferu Wiedzy KUL. Wzięli w niej udział także pracownicy uczelni.

- To książka ważna z dwóch powodów. Po pierwsze studenci już na pierwszym roku mają doświadczenie pracy badawczej i są współautorami w zasadzie naukowej pozycji. A po drugie, ta książka przekazuje informacje o znaczeniu kulturowym i religijnym. Trzeba upamiętniać dawne znaki wiary, po to by zachować więź z minionymi pokoleniami - mówi ks. dr hab. Adam Maj z Katedry Dydaktyki, Edukacji Szkolnej i Pedeutologii KUL.

Prezentację książki ubogaciło muzyczne wydarzenie artystyczne. Studenci wykonali religijne pieśni nawiązujące do tematu publikacji.