Lublin - MPK, przetarg i odnawialne źródła energii

2023-06-01 13:31
Lublin - MPK, przetarg i odnawialne źródła energii
Autor: Urząd Miasta Lublin

MPK Lublin szuka dostawcy energii. Właśnie sprawdza oferty zgłoszone w nowym postępowaniu. Przetarg dotyczył dostaw na najbliższe pół roku.

Lubelska spółka MPK rozpisała przetarg, bo szuka nowego dostawcy. Chce też, by dostarczona energia w 100 procentach była wytworzona z odnawialnych źródeł energii.

- Lublin od lat stawia na zieloną komunikację i niskoemisyjny transport. Teraz chcieliśmy, by również prąd, który będzie zasilać trolejbusy czy autobusy elektryczne, pochodził z odnawialnych źródeł energii - mówi rzecznik MPK Lublin, Weronika Opasiak.

W przetargu na dostawę energii elektrycznej zgłosił się jeden dostawca. Jego oferta zostanie teraz poddana kompleksowej ocenie.

- Zainteresowanie zamówieniem wykazało Towarzystwo Inwestycyjne Elektrownia-Wschód S.A. z Lublina. Teraz złożona oferta będzie oczywiście analizowana pod względem formalnym - wyjaśnia Weronika Opasiak.

Przetarg dotyczył dostaw energii na okres od 1 lipca do 31 grudnia. Zakładał łączną ilość szacunkową wynoszącą 9 000 MWh.

- Dostarczona energia posłuży m.in. do zasilania trakcji trolejbusowej i ładowania autobusów elektrycznych. Na realizację zadania lubelskie MPK przeznaczyło ponad 11 mln zł brutto​. Za dostarczenie energii oferent zaproponował cenę brutto w wysokości ponad 7 mln 712 tys. zł - wyjaśnia Opasiak.

Rzeczniczka MPK Lublin podkreśla, że zakup energii z odnawialnych źródeł wpisuje się w cele spółki. Przewoźnik od dawna stawia na wykorzystywanie OZE.

- Kupujemy nowoczesne trolejbusy i autobusy elektryczne, a już wkrótce pasażerów w Lublinie będzie wozić autobus wodorowy. Poza tym inwestujemy w panele fotowoltaiczne na dachach autobusów i budynkach hal warsztatowych, a niebawem na terenie zajezdni przy ul. Grygowej powstanie magazyn energii - dodaje Opasiak.

Obecnie MPK Lublin korzysta z dostawcy rezerwowego, którym jest PGE Obrót S.A. Od 1 grudnia, w związku z zamrożeniem cen energii elektrycznej, za 1 MWh płaci 785 zł.