Lublin - w niedzielę piknikowa integracja na Dziesiątej

2023-06-02 13:32
Lublin - w niedzielę piknikowa integracja na Dziesiątej
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Będą warsztaty garncarskie, turnieje łucznicze i występy muzyczne. Lublin zaprasza w niedzielę na piknik integracyjny. Spotkanie w dzielnicy Dziesiąta organizują: Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo i parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

Piknikowe spotkanie przy lubelskiej parafii NSJ ma już swoją wieloletnią tradycję. W tym roku odbędzie się już po raz jedenasty. Ma łączyć pokolenia, edukować i aktywizować.

- Widzimy duże zapotrzebowanie na takie wspólnotowe spotkania. Dają też możliwość na to, by różne grupy czy instytucje, które działają w okolicy też mogły coś włożyć do tego wspólnego budowania naszej społeczności lokalnej - mówi organizatorka wydarzenia i wiceprezes Fundacji, Zofia Jaroszuk.

Podczas niedzielnego pikniku punktem centralnym będzie scena wykonawców. Stanie też kilkanaście stoisk z festynowymi atrakcjami.

- Na piknik zaprosiliśmy różne instytucje, które działają na terenie naszej parafii i dzielnicy. Na scenie wystąpią dzieci i młodzież z pobliskich placówek i z naszej Fundacyjnej świetlicy. Będą również konkursy i spotkania aktywizujące. Poprowadzimy, m.in. warsztaty garncarskie i łucznicze. Dla dzieci nie zabraknie waty cukrowej i popcornu, będzie też malowanie twarzy - wyjaśnia Jaroszuk.

Organizatorzy podkreślają integracyjny charakter organizowanych pikników. Są odpowiedzią na potrzeby, ale mają też ułatwiać relacje.

- Podczas festynu możemy wszyscy lepiej się poznać, a to w przyszłości umożliwia lepszą współpracę. Ważną sprawą jest też to, że uczymy dzieci z naszych Fundacyjnych świetlic, aby włączały się w budowanie społeczności lokalnej i więzów na tym najniższym poziomie - dodaje organizatorka pikniku.

Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo prowadzi w Lublinie dwie świetlice. Jedna mieści się przy parafii pw. św. Mikołaja, a druga przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

- Pod opieką mamy w sumie 70 dzieci, po około 35 w każdej świetlicy. Co roku ta liczba nieco się zmienia, bo dzieci dorastają, ale też przychodzą nowe - dodaje wiceprezes Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo w Lublinie.

Fundacyjne pikniki są organizowane na wiosnę. Najbliższy odbędzie się w tę niedzielę, na terenie przedszkola przy ul. Kochanowskiego 5 w Lublinie. Potrwa od 12:30 do 16:00​.