Lublin - wzmożone loty dronów na lubelskim niebie

2023-09-28 12:18
Lublin - wzmożone loty dronów na lubelskim niebie
Autor: Urząd Miasta Lublin

Nad Lublinem będzie więcej dronów. To w ramach wdrażania systemu koordynacji ich lotów. Miasto realizuje projekt z sąsiednią gminą Jastków.

Lublin jest jednym z pierwszych miast, dla których zostanie opracowana dronowa mapa przelotów. Służy temu obecna inicjatywa. Będzie realizowana w październiku i listopadzie.

- To efekt projektu unijnego, który realizujemy wspólnie z gminą Jastków. Nasze zgłoszenie zwyciężyło w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, a jego celem jest wdrożenie systemu koordynacji lotów dronów na szeroką skalę - mówi Monika Głazik z lubelskiego ratusza.

Dzięki przelotom powstanie mapa terenu, która w przyszłości pomoże w bezpiecznym poruszaniu się dronów nad miastem. Operatorami będą doświadczeni piloci.

- Loty będą zgłaszane w aplikacji Droneradar. Podczas przelotów specjaliści zmierzą sygnały wysyłane przez bezzałogowce, by lepiej określić ich położenie w przestrzeni oraz wskażą obiekty przekraczające wysokość 25 m, np. budynki, maszty, słupy i drzewa - wyjaśnia urzędniczka ratusza.

Początkowo loty będą realizowane w siatce linii 100 m, a jeden lot w kwadracie o boku 1 km. Do tego celu wykonawca wykorzysta 6 bezzałogowców.

- Przyszłościowo na części obszaru takie loty będą wykonywane w siatce 20 m. Dodatkowo odbędą się loty pomiarowe przy przeszkodach lotniczych wyższych niż 25 m, np. masztach telekomunikacyjnych.  Do oblotów obszarowych zgłoszono bezzałogowce typu Mavic i Phantom 4 pro RTK, czyli drony o wymiarze granicznym mniejszym niż 1 m - dodaje Głazik.

Obszar objęty projektem to łącznie 120 km² terenu obejmującego północno-zachodnią część miasta Lublin i niemal całą powierzchnię gminy Jastków.

- W Lublinie jest to północna część dzielnicy Szerokie oraz prawie cały teren Sławinka i Sławina. W przyszłości teren ten zostanie wyposażony w urządzenia do zbierania informacji o położeniu bezzałogowych statków powietrznych, co pozwoli na pozyskanie różnego rodzaju danych wspierających proces bezpieczeństwa lotów - mówi urzędniczka lubelskiego ratusza.

Powstanie koncepcji lotów zaplanowano na lata 2022-2028. Projekt jest współfinansowany z unijnych środków.