Dzień Papieski 2021

XXI Dzień Papieski w Olsztynie
Autor: Marcin Szydłowski XXI Dzień Papieski w Olsztynie.

Już po raz XXI obchodzony był Dzień Papieski. Jak co roku zbierane były pieniądze na rzecz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W naszej diecezji z pomocy stypendialnej korzysta 46. uczniów i studentów.

Nie lękajcie się!” - To hasło przewodnie tegorocznego, XXI Dnia Papieskiego. Słowa te Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie.

- Dzień Papieski ma przypomnieć osobę i nauczanie świętego Jana Pawła II, a równocześnie pomóc zrobić coś dobrego. W kościołach archidiecezji warmińskiej prowadzona była zbiórka na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, zwaną żywym pomnikiem Jana Pawła II, która wspiera młodzież uzdolnioną z ubogich rodzin — mówi ks. Michał Tunkiewicz, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa ogólnego.

W naszej diecezji z pomocy stypendialnej korzysta 46. uczniów i studentów

- To właśnie dzięki stypendiom papieskim uzdolniona młodzież z małych miejscowości z naszego regionu może uczyć się i studiować na najlepszych uczelniach oraz rozwijać zainteresowania — mówi ks. Kamil Wyszyński, diecezjalny koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia". - Chcemy też formować młodych i zachęcać ich do zapoznania się z nauczaniem św. Jana Pawła II.

Nie chodzi tylko o korzyści materialne — podkreślają stypendyści. - Dzięki fundacji możemy poznać ludzi, którzy reprezentują sobą jakieś wartości, są idealnym materiałem na znajomych — dodają.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. W całej Polsce programem stypendialnym są objęte 2 tysiące osób.

Koncert papieski w kościele Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie
Autor: Marcin Szydłowski

Z okazji XXI Dnia Papieskiego w kościele Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie odbył się koncert  „Nie lękajcie się!”. Wystąpiła formacja dziecięco-młodzieżowa „Świąteczna kapela” z Dobrego Miasta.

- W czasie naszego występu można było usłyszeć piosenki, które były przeplatane słowami św. Jana Pawła II - mówi Gabriela Teofilak z zespołu "Świąteczna kapela". 

Ogromnie się cieszymy, że poprzez muzykę możemy przekazać naukę Ojca Świętego — podkreśla Zuzanna Kołakowska. - Przy okazji sami poznajemy bezcenne wartości, które przekazał nam św. Jan Paweł II - dodaje.

Co rok Dzień Papieski jest obchodzony w niedzielę poprzedzającą 16 października, czyli rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.