Białka Tatrzańska. Big Air na śnieżnej skoczni. Niesamowite zawody na nartach, snowboardzie i rowerach

2023-02-13 22:18
Zawody Garmin Winter Sports Festival 2023
Autor: Marcin Kin/Garmin Winter Sports Festival Zawody Garmin Winter Sports Festival 2023

W Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska odbyła się kolejne edycja Garmin Winter Sports Festival. Rozegrane zostały zawody Pucharu Polski PZN w konkurencji Big Air dla narciarzy i snowboardzistów oraz zawody MTB Freestyle. Były to wyjątkowe widowiskowe zawody.

Garmin Winter Sports Festival, którego gospodarzem po raz siódmy z rzędu był Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska, to okazja do obserwowania w akcji czołowych zawodników i zawodniczek z Polski, specjalizujących się we freestyle’u na nartach, snowboardzie i rowerach.

W tym roku wśród snowboardzistów bezkonkurencyjny był Krzysztof Owczarek. Zwyciężył zarówno w konkurencji Best Style (najlepsza ewolucja do półtora obrotu wokół własnej osi), jak i zawodach Pucharu Polski PZN w konkurencji Big Air. W finale zawodnicy oddawali po 3 skoki, z których liczyły się dwa lepsze. O zwycięstwie Owczarka zadecydowały frontside 1080 melon grab i backside 720.

 -Słońce i fajna pogoda. Bardzo dobrze przygotowana skocznia, na której przyjemnie się latało. Jest coraz więcej nowych, młodych zawodników, ale i moich starszych kolegów z nieco większym doświadczeniem. Za chwilę wszyscy spotkamy się także na Mistrzostwach Polski. Ja w planach mam starty w kilku zawodach zagranicznych, żeby powalczyć o punkty FIS. Moim marzeniem jest na pewno start w Igrzyskach Olimpijskich, ale do tego jeszcze sporo treningu i przejście kolejnych etapów, czyli Pucharów Europy i Pucharu Świata. – komentował Owczarek, który pod koniec stycznia reprezentował Polskę na Zimowej Uniwersjadzie w USA.

Na drugim miejscu uplasował się Wiktor Kozarski, który zaprezentował frontside 720 melon grab i backside 720 indy. Trzeci był Jan Jaromin z frontside 720 double grab i backside 720 melon. Wśród snowboardzistek zwyciężyła zaś Hanna Borowiak.

W rywalizacji narciarzy o zwycięstwie zdecydowało doświadczenie. Szczepan Karpiel-Bułecka, sięgnął po nagrodę główną za Best Style i triumfował też w sobotę. Zwycięstwo zapewniły mu switch cork 1080 tail i flat 900 shifty. Najbardziej utytułowany polski zawodnik przyznaje jednak, że pojawiło się nareszcie młodsze pokolenie, które jest gotowe do walki o najwyższe lokaty.

– Czas na zmianę warty na pewno przyjdzie. Udowodnili to w treningach i w finale młodzi zawodnicy. Pamiętajmy jednak, że zasady są takie, że trzeba wykonać dwa skoki z trzech. Antek Cukier pokazał świetnego double corka, ale nie wylądował idealnie drugiej ewolucji. To świetny pretekst do tego, żeby młodzi jeszcze trochę próbowali i trenowali. My jesteśmy cały czas za nimi i ich wspomagamy. Uczymy tego jak powinni zachowywać się na zawodach, bo nie mają jeszcze dużego doświadczenia. Mają możliwość treningu i widać tego efekty. Antek na European Youth Olympics Festival wykonał pierwszego double corka w czasie zawodów, tutaj w Białce Tatrzańskiej także pokazał tę ewolucję. Także jest zapał i głód sukcesu, które trzeba wspierać. – mówił po zawodach Karpiel-Bułecka.

Drugie miejsce zajął Robert Szul ze switch 720 mute i cork 900 stalefish. Trzeci był wspomniany Antek Cukier, który wykonał bez wątpienia najtrudniejszy trick zawodów tj. double cork 1080 safety. Niestety drugi z liczonych skoków – switch cork 7 safety – nie był wykonany na tyle czysto, by zapewnić mu zwycięstwo w zawodach.